Wsparcie branż zamkniętych po zdjęciu obostrzeń

0
1555

We wtorek, 27 kwietnia 2021r., w Pałacu Prezydenckim odbyła się wideokonferencja z inicjatywy Prezydenta RP – Andrzeja Dudy z przedstawicielami organizacji branż zamkniętych.

Należy podkreślić, że po raz pierwszy doszło do spotkania tak szerokiej reprezentacji branż zamkniętych oraz samorządu gospodarczego z kierownictwem instytucji administracji publicznej odpowiedzialnych za politykę gospodarczą Państwa.

W Pałacu Prezydenckim odbyła się wideokonferencja z inicjatywy Prezydenta RP – Andrzeja Dudy, z udziałem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii – Jarosława Gowina, Ministra – Członka Rady Ministrów, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Michała Dworczyka, Minister Olgi Semeniuk i Ministra Pawła Niedużaka z Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii, a także Prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju – Pawła Borysa oraz reprezentacji przedsiębiorców z branż zamkniętych, w tym reprezentantów Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń TUgether: Łukasza Adamowicza i Olgi Krzemińskiej/ SOIT, Krzysztofa Szadurskiego / IGHP, Beaty Kozyry i Tomasza Kobierskiego / PIPT oraz Katarzyny Gajek / PSBŚ.

• Prezydent RP: powrót branż zamkniętych do kondycji sprzed pandemii będzie długim procesem, potrzebna będzie dalsza systemowa pomoc ze strony państwa;
• Wicepremier Gowin: wskazana jest szybka realizacja intensywnego kalendarza odmrażania, z obiektywnymi i jasnymi kryteriami luzowania obostrzeń;
• Prezes PFR, Paweł Borys: „Mamy świadomość, że to nie jest koniec problemów, potrzebna jest mądra ścieżka wyjścia z pandemii i kontynuacji wsparcia przedsiębiorców na czas odbudowy”
• Minister Dworczyk: postęp narodowego programu szczepień daje nadzieję na szybki powrót do normalności, a szczepienie w zakładach pracy jest ważnym punktem planu na maj,
• Przedsiębiorcy branż zamkniętych: potrzebna jest strategia i stały dialog branż zamkniętych ze stroną rządową i wdrożenie konkretnych narzędzi pobudzających popyt i odbudowujących konkurencyjność rynkową polskich usług na tle Europy i świata.

Zarówno Pan Prezydent jak i Wicepremier podkreślili w swoich wystąpieniach, że celem dialogu z gronem przedsiębiorców z branż najbardziej dotkniętych skutkami pandemii jest jak najszybsze wypracowanie narzędzi pomocowych ułatwiających ich sprawny powrót do działalności, z uwzględnieniem specyfiki każdej z branż.

Minister Gowin przyznał na spotkaniu, że choć Polska przechodzi względnie suchą stopą przez pandemię w wymiarze gospodarczym, to ma on świadomość, że pomoc rządowa nie dotarła do wszystkich branż i nie zrekompensowała skali poniesionych strat, dlatego najpilniejsza wydaje się teraz szybka realizacja intensywnego kalendarza odmrażania,
z obiektywnymi, jasnymi i przewidywalnymi kryteriami luzowania obostrzeń oraz sprawną komunikacją między stroną rządową a środowiskami przedsiębiorców.

Ważnym przekazem ze spotkania jest to, że decydenci wykazali zrozumienie dla faktu, że planowane na maj – czerwiec zakończenie pełnego lockdownu dla branż zamkniętych nie będzie równoznaczne z zakończeniem problemów przedsiębiorców, wykończonych kilkunastoma miesiącami przestoju w działalności. Prezydent RP zauważał, że dzień otwarcia gospodarki dla wielu podmiotów nie będzie jeszcze zwrotem w akcji, a dopiero początkiem zmagań z powrotem do pełnego obrotu gospodarczego, walki o klienta, czy pracy nad odbudową zasobów ludzkich i sprzętowych. „Musimy to brać pod uwagę i będzie to wymagało istotnych interwencji ze strony państwa i rządu” – podsumowywał Andrzej Duda.

W tym tonie wypowiadał się również Prezes PFR, Paweł Borys: „Mamy świadomość, że to nie jest koniec problemów, potrzebna jest mądra ścieżka wyjścia z pandemii i kontynuacji wsparcia przedsiębiorców na czas odbudowy”.

Minister Dworczyk dodał też, że w ramach konsultacji z przedsiębiorcami uwzględniono już w narodowym programie szczepień plan szczepień w zakładach pracy – ma on ruszyć po 4 maja, jednak ze względu na ostatnie zawirowania z dostawą kolejnej porcji szczepionek do Polski, można się spodziewać opóźnień w tym procesie. Zdaje sobie jednak sprawę, jak ważny on będzie dla przedsiębiorców i pracowników.

Uczestnicy spotkania po stronie przedsiębiorców branż zamkniętych mieli możliwość przedstawienia swoich postulatów. Bardzo wyraźnie wybrzmiał solidarny głos przedstawicieli wszystkich sektorów, mocno wsparty przez przedstawicieli RPSiW w sprawie potrzeby powołania sztabu na kształt Rady Odbudowy Przemysłów Zamkniętych. Taki zespół roboczy miałby zapewnić stały dialog i ścisłą współpracę ze stroną rządową przy opracowaniu i wprowadzaniu konkretnych rozwiązań i strategii odbudowy branż, zwłaszcza w sektorze MŚP (wypracowanie rozwiązań systemowych również na ewentualne kolejne lockdowny w przyszłości). Sam Prezydent podkreślał w tym kontekście, jak ważna jest bieżąca analiza przypadków „z terenu”, a nie tylko suchych informacji podatkowych czy danych GUS, żeby pomoc była precyzyjna i adekwatna do potrzeb i specyfiki każdej z poturbowanych przez COVID-19 branż.

Przedstawiciele Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń podnosili ponownie konstruktywne pomysły dalszego wsparcia dla branż zamkniętych, w tym:
– stworzenie rządowej strategii dla przemysłów najmocniej dotkniętych lockdownami
– zapewnienie warunków programowych umożliwiających firmom z branż zamkniętych skuteczną konkurencję o środki unijne z nowego budżetu a także z KPO z firmami z sektorów niedotkniętych ograniczeniami
– odmrożenie przemysłu spotkań i wydarzeń tak jak w przypadku kultury (25% strefa żółta, 50% strefa zielona);
– konieczność przedłużenia wsparcia sektorowego w postaci Tarczy PFR 3.0 i tarczy branżowej, zwłaszcza w kontekście firm z przemysłu spotkań i wydarzeń, dla których powrót do pełnej działalności to najwcześniej perspektywa jesieni 2021 r.;
– zniesienie podatku od umorzonych kwot subwencji z Tarcz PRF 1.0. i PFR 2.0; możliwość kwalifikacji kosztów kwietniowych do tarczy 2.0
– efektywne skierowanie do branż środków płynnościowych na rozruch
– precyzyjnie skrojona, dedykowana przemysłowi spotkań i wydarzeń forma rekompensaty
w wysokości 50% utraconych przychodów w stosunku do roku 2019;
– formy wsparcia typu fundusze, ulgi, czy bony dla uczestników eventów, targów i usług im towarzyszących na wzór bonu turystycznego, mające na celu rozbudzenie popytu na tego typu usługi;
– rozpoczęcie realizacji Tarczy PFR dla dużych firm;
– redukcja VAT-u dla gastronomii i hotelarstwa;

Krzysztof Szadurski, wiceprezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego podkreślał jak ważne jest w tej chwili stworzenie nowych programów i funduszy wspierających proces odbudowy pozycji rynkowej i konkurencyjności firm na tle innych krajów Europy i świata. „Zwłoka z otwieraniem turystyki to odpływ środków za granicę, musimy jak najszybciej dać zarabiać polskim firmom, jeśli chcemy im dać równe szanse z zagranicznymi konkurentami. Paradoksalnie może nam być trudniej niż w zeszłym roku, jeżeli nie będziemy mieli wsparcia od państwa w tym zakresie” – puentował Szadurski.

Łukasz Adamowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel zwracał w tym kontekście uwagę również na fakt, że po czternastu miesiącach środki obrotowe w firmach są na wyczerpaniu, a zespoły specjalistów mocno zredukowane, co powoduje, że startując w programach i przetargach do funduszy unijnych, firmy z branż zamkniętych będą na starcie na osłabionej pozycji. „Wskazane byłoby więc opracowanie dla nich preferencyjnej punktacji, by zwiększyć ich szanse na pozyskanie środków na odbudowę”. Wskazywał, że skoro 80% gospodarki funkcjonuje normalnie, to należy skupić uwagę na odbudowie tych 20% bo ma to wpływ na efektywność pozostałych 80% i będzie miało największy wpływ wzrost gospodarczy. Adamowicz argumentował też, że uruchomienie sektora spotkań będzie dodatkową motywacja dla Polaków, żeby się szybciej szczepili, by móc wrócić do udziału w wydarzeniach typu koncerty, eventy, podróże, targi, czy śluby.

Tomasz Kobierski, prezes Rady Polskiej Izby Przemysłu Targowego postulował przyspieszenie prac nad paszportami covidowymi, które pobudzą ruch międzynarodowy i zachęcą do udziału w wydarzeniach typu targi i konferencje. Apelował też o uruchomienie programów promocyjnych, kładących nacisk na marketing usług sektora spotkań i wydarzeń. „Tego momentu nie można przespać, zwłaszcza, że rządy innych państw już zdążyły uruchomić programy punktowo dedykowane np. tylko branżom targowym czy eventowym” – podsumował.

Katarzyna Gajek z Polskiego Stowarzyszenia Branży Ślubnej wskazywała też, że ważną rolą Rady Odbudowy Branż Zamkniętych byłaby praca nad precyzyjnym przepływem informacji odnośnie obostrzeń tak, aby komunikacja w przestrzeni publicznej nie odbijała się na działalności i tak już nadwyrężonych rocznym lockdownem branż.

Podsumowaniem spotkania było ponowne zapewnienie ze strony Prezydenta Andrzeja Dudy i Wicepremiera Jarosława Gowina, że planowanie odmrażania gospodarki nie oznacza zawieszenia na kołku działań wspierających branże zamknięte w ich powrocie na rynek.

Przedstawiciele branż zamkniętych liczą, że zgodnie z tymi zapowiedziami jest to czas, aby po ugaszeniu pożaru lasu zacząć pielęgnować róże, zamiast ich żałować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.