Władysław Grochowski – Inspiratorem Hotelarstwa!

0
2597
Fot.: Horeca Business Club

Po raz pierwszy wręczono wyróżnienia Inspirator Hotelarstwa dla osobowości, które na co dzień wskazują kierunki działania, angażują się w życie branży, dzielą się swoją wiedzą i oczywiście inspirują innych do działania. Przedstawiamy pierwszego laureata tego pod każdym względem wyjątkowego tytułu.

Inspiratorzy Hotelarstwa to wyróżnienia inne niż obecne na rynku. Nie można ich zdobyć w ramach plebiscytu i zachęcania pracowników czy gości, by głosowali na daną osobę. Nie można ich kupić, choć mamy dziś na rynku branżowym wiele nagród/konkursów, które są opłacane przez laureatów. Nie jest to także tytuł przyznawany przez środowisko branżowe, które może „zakrzywiać” wyniki przez różnego rodzaju koneksje czy inne zależności pomiędzy kandydatami a jurorami. Inspiratorzy Hotelarstwa to całkowicie niezależne wyróżnienia przyznawane, bez jakiegokolwiek zewnętrznego wsparcia, przez redakcję portalu Horeca Business Club. To subiektywny wybór poparty konkretnymi argumentami. W ten sposób chcemy docenić osoby, których działania w branży hotelowej wyróżniają się i są zauważane przez środowisko.

W pierwszej edycji Inspiratorów Hotelarstwa przyznane zostały trzy wyróżnienia. Dziś zaprezentujmy pierwszego laureata tego tytułu, a został nim Władysław Grochowski, prezes Grupy Arche, którego hotelarzom nie trzeba przedstawiać.

Uzasadnienie przyznania tytułu Inspirator Hotelarstwa

We wrześniu 2020 roku wystosował list otwarty do władz, by pokazać jak dziurawą pomoc przygotowano dla przedsiębiorców w trakcie epidemii. Jego firma pomimo prowadzenia działalności hotelowej nie otrzymała rządowego wsparcia. Miał odwagę publicznie napisać prawdę o tym jak w praktyce wygląda pomoc rządu. W swoim liście napisał m.in.: „Działalność hotelowa i gastronomiczna spadła do zera. Niestety nie objęła nas żadna pomoc przewidziana w tarczach, ponieważ jesteśmy dużą firmą. Płaciliśmy wynagrodzenia naszym pracownikom, mimo że pracownicy nie świadczyli pracy, a hotele i restauracje były zamknięte. Obciążały nas ponadto wszystkie daniny publicznoprawne.”

W marcu 2021 roku wystosował kolejny list otwarty obnażający wady prawa dotyczącego rewitalizacji zabytków. W swoim liście napisał m.in. „To jest kara finansowa dla inwestorów, którzy chcą chronić zabytki. Jeżeli zabytek ulegnie katastrofie lub dosięgnie go pożar inwestor zwykle bardzo rzadko ponosi konsekwencje a podatku już nie płaci. Dlatego nie dziwmy się, że tak dużo tracimy zabytków. Dziurawe prawo przymusza inwestorów, aby stali się „cwaniakami”. „Głupcy” oprócz płacenia cały czas podatku od nieruchomości ponoszą koszty rewitalizacji zabytku które wynoszą od 110% do 150% kosztów budowy nowego budynku.”

W październiku 2021 roku napisał list otwarty do rządu. Pisał w nim, że da pracę i dach nad głową 100 rodzinom migrantów z polsko-białoruskiej granicy. Wcześniej próbował „po cichu” ewakuować migrantów z Usnarza Górnego, kiedy kryzys na granicy dopiero się zaczynał. Mogliśmy w tym w liście przeczytać m.in. „Napisałem tedy do wysoko postawionych osób. Autobus czy autokary podjechałyby nocą i problem rozwiązałby się. Usłyszałem wtedy, że to niemożliwe. Zarówno ze względu na procedury, jak i prawo.”

W lutym 2022 roku nie napisał listu otwartego, tylko otworzył drzwi swoich hoteli dla 5000 uchodźców z Ukrainy. Zabezpieczył w swoim budżecie kwotę 5 mln złotych na wsparcie uchodźców. Zorganizował także transport uchodźców do własnych hoteli.

Nikomu nie trzeba go przedstawiać. Deweloper, który od kilku lat konsekwentnie buduje hotele i obiekty hotelowe w nieoczywistych miejscach. Rewitalizuje stare budynki i daje im drugie życie świadcząc usługi hotelowe. Ale nie to jest powodem, dla którego otrzymuje wyróżnienie Inspiratora Hotelarstwa. Otrzymuje ten tytuł ze względu na odważny głos w obronie branży i działania wytykające wadliwe prawo, ale przede wszystkim za otwarte serce i pomoc potrzebującym. Wyróżnienie Inspiratora Hotelarstwa otrzymuje prezes Grupy Arche – Władysław Grochowski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.