Te 5 wskaźników finansowych ulepszy prosperowanie Twojego biznesu!

0
547
Fot.: Materiały prasowe GoPOS

Prowadząc swój biznes trzeba pamiętać o tym, aby nieustannie analizować wszystkie zachodzące w nim procesy i działania. Obecnie, w czasie kryzysu ekonomicznego jest to wyjątkowo ważna kwestia. Warto sprawdzić w poniższym artykule jak skutecznie dokonywać analizy gospodarczej swojego lokalu i które wskaźniki finansowe są szczególnie kluczowe.

Wskaźniki finansowe – czym są i czy warto z nich korzystać?
Wskaźniki finansowe to dla przedsiębiorcy idealnie narzędzie do regularnego kontrolowania wszystkich działań lokalu. Powstają one na podstawie informacji znajdujących się w sprawozdaniu finansowym firmy. Każdy z wyliczanych wskaźników musi być mierzalny oraz powinien umożliwiać porównanie z pozostałymi z nich. W ekonomii istnieje wiele takich współczynników, z którymi właściciel jest w stanie przeprowadzić niezwykle rozbudowane analizy gospodarcze. Obliczając je, przedsiębiorca sprawdzi rentowność firmy, a także jej wydajność oraz płynność. Jakie zatem wskaźniki są najważniejsze i które skutecznie wspierają zarządzanie biznesem?

Wskaźniki finansowe jako rzetelny obraz biznesu
Efekty działań gospodarczych najlepiej przedstawiają liczby, które można analizować korzystając ze wskaźników finansowych. Które z nich to bezkonkurencyjne narzędzie dla przedsiębiorcy?

1. Wskaźnik dochodu netto
Dochód netto to kwota, którą dane przedsiębiorstwo uzyskało po rozliczeniu wszystkich kosztów. a zatem realnie wygenerowany przychód firmy. Jest to istotny wskaźnik finansowy. W sytuacji niskich zysków, właściciel może zweryfikować całość swoich decyzji biznesowych – oceniając te wydatki, które nie oferują żadnego dochodu i korzystniej zainwestować uzyskane już przez biznes środki.

Jak go obliczyć?
Zysk netto/Sprzedaż netto = Wskaźnik zysku netto

2. Wskaźnik marży dochodu brutto
Podobnie jak wcześniej wspomniany wskaźnik dochodu netto, ten współczynnik umożliwia ocenę dochodowości biznesu. Różnicą jest fakt, że wskaźnik marży dochodu brutto ukazuje jaki procent przychodów przekracza całkowitą cenę usług oraz towarów sprzedanych w firmie.

Jak go obliczyć?
Przychód – Koszt sprzedanych towarów / Przychód = Wskaźnik marży zysku brutto

3. Wskaźnik rotacji towaru
Ten wskaźnik umożliwia wgląd do informacji na temat użytkowania lub ilości sprzedaży zapasów magazynowych lokalu w określonym czasie. Takie dane pozwalają ocenić – kiedy środki przeznaczone na sprzedawane produkty się zwrócą. Wysoki wskaźnik rotacji to znak, że zarządzanie magazynem jest efektywne, natomiast niski sygnalizuje nie do końca wydajne gospodarowanie zapasami. Jest on istotny szczególnie dla przedsiębiorstw z branży gastronomicznej oraz firm zajmujących się sprzedażą detaliczną. Tam odpowiednie zarządzanie magazynem to ważny krok, wspierający efektywność biznesu.

Jak go obliczyć?
Koszt sprzedanych towarów/średnia wartość zapasów = Wskaźnik rotacji towaru

4. Wskaźnik szybkiej płynności
Z tym rodzajem wskaźnika, właściciel może poznać możliwość regulowania bieżących zobowiązań lokalu jej najbardziej płynnymi aktywami. Mowa tu o takich aktywach, które można od razu wymienić na gotówkę. Skupiając się na tym wskaźniku, przedsiębiorca upewni się czy biznes w dalszym ciągu jest wypłacalny.

Jak go obliczyć?
Aktywa obrotowe – Zapasy / Zobowiązania bieżące = Wskaźnik płynności szybkiej

5. Wskaźnik zadłużenia własnego kapitału
To najbardziej pomocny wskaźnik jeśli chodzi o analizę finansową zadłużonych biznesów. Przedstawia on rodzaj udziału we własnym kapitale przedsiębiorstwa, które posiada zobowiązania wobec innych podmiotów oraz osób, takich jak pracownicy, państwo czy inne firmy. Z tym wskaźnikiem właściciel wie – czy powstałe długi są w stanie jakkolwiek zagrozić działalności swojego biznesu.

Jak go obliczyć?
Całkowity dług/całkowity kapitał własny = wskaźnik zadłużenia kapitału własnego

Regularna kontrola finansów firmy
Dbanie o funkcjonowanie biznesu usługowego, gastronomicznego lub handlowego to nie lada wyzwanie. Co zrobić, aby wskaźniki finansowe przedstawiały najkorzystniejsze wyniki – nawet w czasie kryzysu? Istotna jest tu regularna kontrola przychodów i wydatków. którą umożliwia GoManager, czyli nowoczesna aplikacja do zarządzania lokalem. Z takim rozwiązaniem właściciel jest w stanie generować szczegółowe analizy i raporty – na każdym urządzeniu i w dowolnym miejscu. Dodatkowo, GoManager oferuje wgląd do wszystkich danych w bezpiecznej chmurze, więc kontrola funkcjonowania biznesu możliwa jest w każdym momencie. Takie narzędzie ułatwiające podejmowanie decyzji biznesowych skutecznie zwiększa zysk.

Fot.: Materiały prasowe GoPOS

Dokładniejsze i wydajniejsze zarządzanie magazynem
Jak utrzymać wskaźnik rotacji firmy na najwyższym poziomie? Warto skorzystać z GoStock, czyli aplikacji do zarządzania stanami w magazynie. Z takim systemem można tworzyć raporty dostaw i zakupów, wyliczać food cost oraz otrzymywać powiadomienia o przekroczeniu minimalnego stanu produktów na zapleczu. Pozwala to uzupełniać potrzebny towar na czas i zapewni gościom wszystko to, czego obecnie potrzebują.

Prowadzenie regularnej analizy wskaźników finansowych, pozwala zachować stałą i przede wszystkim skuteczną kontrolę nad biznesem. Odwiedź GoPOS i dowiedz się więcej na temat poprawy wyników swojej firmy oraz dostępnych narzędzi dostosowanych do Twoich potrzeb.

Fot.: Materiały prasowe GoPOS



ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.