Rewitalizacja z historią: Montownia Lofts & Experience w Gdańsku

0
768
Fot.: Materiały prasowe Knauf Ceiling Solutions

Montownia Lofts & Experience, nowy obiekt na mapie Gdańska, to przykład rewitalizacji historycznej zabudowy. Budynek, który powstał w latach 30. XX wieku jako miejsce montażu silników do łodzi podwodnych.

W odrestaurowanych wnętrzach znalazło się 114 loftów. Część budynku przeznaczono na strefę restauracyjną, konferencyjną, a także przestrzenie artystyczne. Wnętrza utrzymane są w surowych szarościach, z akcentami kolorów: barwną tapicerką mebli, czy zielenią. Betonowe ściany podtrzymują industrialny klimat.

W budynku zainstalowano przestrzenne obrazy autorstwa Tomasza Krupińskiego, malarza, rzeźbiarza i projektanta. Obrazy mają stonowaną, surową stylistykę. Wnętrza mają również żywą ścianę zieleni łączącą wszystkie piętra budynku.

Fot.: Materiały prasowe Knauf Ceiling Solutions

W latach PRLu budynek pełnił funkcję magazynu Stoczni Gdańskiej. Do dziś można tu zobaczyć oryginalną kabinę operatora suwnicy. Z drugiego końca świata sprowadzono tu też niektóre elementy wystroju wnętrza. Z szarością ścian i sufitów kontrastują lampy wykonane z muszli z Filipin, stworzone przez artystę Tomasza Krupińskiego.

Budynek Montownia Lofts & Experience jest częścią projektu DOKI realizowanego przez spółkę Euro Styl tuż obok dawnej Stoczni Gdańskiej. Projekt zdobył aż 3 nagrody w międzynarodowym konkursie European Property Awards w 2021 roku.

Autorem koncepcji architektonicznej jest pracownia RayssGroup. Duża otwarta przestrzeń wnętrz i akustyka były od samego początku ogromnym wyzwaniem. W surowym obiekcie pogłos dochodził miejscami do kilkunastu sekund. Ostatecznie do wyliczeń akustycznych i stworzenia przyjaznego dla ucha wnętrza zdecydowano się na panele Heradesign.

Fot.: Materiały prasowe Knauf Ceiling Solutions

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.