Przewodnik MICHELIN Polska 2024: Nowe gwiazdki i zielona rewolucja

0
620

MICHELIN opublikował najnowszą edycję Przewodnika MICHELIN Polska, przynosząc polskiej scenie gastronomicznej zarówno świeże wyróżnienia, jak i rozszerzenie zasięgu geograficznego. Przewodnik na 2024 rok zawiera 77 rekomendowanych restauracji, w tym 19 nowych lokali z województwa pomorskiego.

Trzy nowe restauracje w Polsce zdobyły prestiżowe Gwiazdki MICHELIN, zwiększając liczbę lokali z tym wyróżnieniem do sześciu.

  1. ARCO by Paco Pérez – Ta restauracja, usytuowana w Gdańsku, jako pierwsza w tym mieście otrzymała Gwiazdkę MICHELIN. Specjalizuje się w połączeniu polskich składników z hiszpańskimi smakami, oferując wyrafinowane doświadczenie kulinarne w eleganckiej scenerii.
  2. Rozbrat 20 – Restauracja z Warszawy, pod kierownictwem szefa kuchni Bartosza Szymczaka, zdobyła Gwiazdkę MICHELIN dzięki swojej ewolucji i wyważonym połączeniom smaków, które zachwyciły inspektorów MICHELIN.
  3. Giewont – Położona w malowniczej wsi Kościelisko, restauracja Giewont, prowadzona przez Przemka Sieradzkiego, łączy polskie i francuskie techniki kulinarne, tworząc zrównoważone dania o wyjątkowych smakach.

Wśród restauracji, które zachowały swoje wyróżnienia, Bottiglieria 1881 w Krakowie nadal dzierży dwie Gwiazdki MICHELIN, pozostając jedyną restauracją w Polsce z tym tytułem. Muga w Poznaniu i NUTA w Warszawie utrzymały swoje Gwiazdki na kolejny rok.

Zielona Gwiazdka MICHELIN

Nowością w tegorocznym Przewodniku jest przyznanie pierwszej w Polsce Zielonej Gwiazdki MICHELIN. Restauracja Eliksir z Gdańska została wyróżniona za swoje zaangażowanie w zrównoważone praktyki. Eliksir wdraża filozofię ograniczania odpadów oraz korzystania z lokalnych produktów i odnawialnych źródeł energii.

Rozszerzenie zasięgu i nowe Bib Gourmand

Przewodnik MICHELIN Polska 2024 obejmuje teraz także województwo pomorskie, w tym Trójmiasto, które wprowadziło pięć nowych restauracji z wyróżnieniem Bib Gourmand. W całym kraju przyznano dziewięć nowych wyróżnień Bib Gourmand, podwajając liczbę lokali z tym tytułem.

W Gdańsku, restauracje Treinta y Tres oraz Hewelke zdobyły Bib Gourmand za swoją kuchnię o wyraźnych hiszpańskich i panazjatyckich wpływach. W Sopocie, 1911 Restaurant oraz Vinissimo również zostały docenione za wysoką jakość w przystępnej cenie. Luneta & Lorneta Bistro Club we wsi Ciekocinko dopełnia listę nowych wyróżnień na Pomorzu.

Warszawa zyskała dwie nowe restauracje z Bib Gourmand: Kontakt, oferujący dania kuchni śródziemnomorskiej, oraz Ceviche Bar, serwujący specjały Ameryki Południowej. Poznańska SPOT została wyróżniona za swoją domową wędzarnię i taras z widokiem na winnicę, a krakowska Folga za różnorodność inspirowaną kuchniami świata.

Przewodnik MICHELIN Polska 2024 w liczbach:

  • 77 rekomendowanych restauracji
  • 1 restauracja z dwiema Gwiazdkami MICHELIN
  • 5 restauracji z jedną Gwiazdką MICHELIN (3 nowe)
  • 1 restauracja z Zieloną Gwiazdką MICHELIN (nowa)
  • 16 restauracji z Bib Gourmand (9 nowych)

Pełna lista rekomendowanych restauracji obejmuje zarówno te z Warszawy, Krakowa, Poznania, jak i nowe lokale z Trójmiasta i innych regionów Polski, co podkreśla rosnącą różnorodność i jakość polskiej sceny gastronomicznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.