Płatne szczepienia i ograniczenia dla niezaszczepionych?

0
620

Rzecznik rządu wypowiedział się na temat możliwych obostrzeń i odpłatności za szczepienia. Wg niego jeszcze w tym roku możliwe jest wprowadzenie szczepień przeciwko Covid-19 do kalendarza jako odpłatnych.

Piotr Muller, rzecznik rządu dla radia Zet
„Szczepienia przeciw COVID-19 będą odpłatne od przyszłego roku, albo nawet od ostatnich miesięcy tego roku – powiedział rzecznik rządu Piotr Muller. W przypadku wzrostu zachorowań w IV fali koronawirusa obostrzenia ewentualne obostrzenia mają być wprowadzane na poziomie regionów, z zastosowaniem metody tzw. suwaka.

Nie ma scenariusza narodowego lockdownu, który miałby objąć obszar całego kraju.

Reklama

Rozważaliśmy i cały czas rozważamy, by szczepienia na pewnym etapie były już płatne, natomiast na ten moment, do końca września deklarowaliśmy, że będą bezpłatne. Myślę, że dłużej będą bezpłatne, ale w pewnym momencie mogą pojawić się w kalendarzu szczepień jako odpłatne.”

Czy będą wprowadzone obostrzenia dla całego kraju czy regionalnie?
„Rozważamy regionalnie, bo sytuacja będzie zdecydowanie różna w różnych regionach kraju, będzie o tym decydował m.in. poziom zaszczepienia. Ale też mamy doświadczenie z zeszłego roku, że epidemia miała ogniska w różnych częściach kraju, więc nie ma sensu zamykać zupełnie odległych regionów kraju, po to by wygasić gdzieś ognisko epidemii w innym miejscu”.

Czy możliwy jest całkowity lockdown?
„To jest wariant, który jest bardzo mało prawdopodobny. Raczej mówimy o sektorowych ograniczeniach. Chyba, że mielibyśmy do czynienia z jakąś nową odmianą koronawirusa, odporną na szczepienia.”

Możliwe ograniczenia
„Jeżeli będziemy wprowadzać ograniczenia, to będziemy stosować metodę suwaka, czyli jeżeli będziemy obniżali limity osób, np. do kina czy do jakiegoś miejsca, to tymi limitami nie będą objęte osoby zaszczepione. W związku z tym siłą rzeczy, jeżeli by doszło do wzrostu zachorowań, to osoby niezaszczepione będą miały dużo trudniej, bo np. limit osób do wejścia do kina czy do innego miejsca będzie na tyle niski, że część osób nie będzie mogła wejść, bo w tym limicie się nie zmieści.”

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!