Pieczywo, soki i owoce morza z nową stawką VAT

0
1513
Rada Ministrów zmieniła matrycę podatku VAT. Jedną, najniższą stawką będzie objęte całe pieczywo czy ciastka. W górę pójdzie za to stawka VAT na owoce morza.

Niższe stawki VAT

Stawki VAT z 8 proc. na 5 proc. zostaną obniżone na owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów. Oznacza to, że zostaną objęte stawką jak wszystkie owoce. Pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka zostaną objęte 5 proc. stawką. Obecnie pieczywo i wyroby ciastkarskie są objęte trzema stawkami: 5, 8 i 23 proc. w zależności od terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości. Z 8 proc. na 5 proc. zostanie też obniżona stawka VAT na zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna. Musztarda, słodka papryka (przyprawa) oraz niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, tymianek) zostaną objęte 8 proc. stawką jak pozostałe przyprawy obecnie podlegają opodatkowaniu stawką 23 proc..

Wyższe stawki VAT

Stawki VAT wzrosną z 5 na 8 proc. na niektóre przyprawy nieprzetworzone (np. kmin, szafran, kurkuma). Napoje owocowe i warzywne zostaną objęte stawką 23 proc. do tej pory było to 5 proc. Natomiast soki oraz nektary owocowe i warzywne pozostaną na poziomie 5 proc.

Dotychczas opodatkowane stawką 5 proc. homary i ośmiornice, inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne m.in kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki oraz przetwory z nich, a także kawior i dania sprzedawane w placówkach gastronomicznych, których składnikiem są te produkty wzrosną do 23 proc. Także stawka VAT lodu używanego do celów spożywczych i innych celów chłodniczych wzrośnie z 8 na 23 proc.

Więcej na temat zmian w stawkach VAT w audycji pt. Jak zmienią się stawki VAT na poszczególne produkty z cyklu „Podatki w biznesie hotelowym”, w której wystąpiła Małgorzata Dankowska, doradca podatkowy i Partner TPA Poland.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.