Pieczywo, soki i owoce morza z nową stawką VAT

0
753
Rada Ministrów zmieniła matrycę podatku VAT. Jedną, najniższą stawką będzie objęte całe pieczywo czy ciastka. W górę pójdzie za to stawka VAT na owoce morza.

Niższe stawki VAT

Stawki VAT z 8 proc. na 5 proc. zostaną obniżone na owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów. Oznacza to, że zostaną objęte stawką jak wszystkie owoce. Pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka zostaną objęte 5 proc. stawką. Obecnie pieczywo i wyroby ciastkarskie są objęte trzema stawkami: 5, 8 i 23 proc. w zależności od terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości. Z 8 proc. na 5 proc. zostanie też obniżona stawka VAT na zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna. Musztarda, słodka papryka (przyprawa) oraz niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, tymianek) zostaną objęte 8 proc. stawką jak pozostałe przyprawy obecnie podlegają opodatkowaniu stawką 23 proc..

Reklama

Wyższe stawki VAT

Stawki VAT wzrosną z 5 na 8 proc. na niektóre przyprawy nieprzetworzone (np. kmin, szafran, kurkuma). Napoje owocowe i warzywne zostaną objęte stawką 23 proc. do tej pory było to 5 proc. Natomiast soki oraz nektary owocowe i warzywne pozostaną na poziomie 5 proc.

Dotychczas opodatkowane stawką 5 proc. homary i ośmiornice, inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne m.in kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki oraz przetwory z nich, a także kawior i dania sprzedawane w placówkach gastronomicznych, których składnikiem są te produkty wzrosną do 23 proc. Także stawka VAT lodu używanego do celów spożywczych i innych celów chłodniczych wzrośnie z 8 na 23 proc.

Więcej na temat zmian w stawkach VAT w audycji pt. Jak zmienią się stawki VAT na poszczególne produkty z cyklu „Podatki w biznesie hotelowym”, w której wystąpiła Małgorzata Dankowska, doradca podatkowy i Partner TPA Poland.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.