Lokalne lotnisko w Suwałkach

0
1205
Miasto Suwałki otrzyma w tym roku 3 mln zł z samorządu województwa podlaskiego na budowę lokalnego lotniska. Uchwała w tej sprawie została przyjęta w poniedziałek 25.03 przez radnych sejmiku. Pierwsze 3 mln zł miasto otrzymało na ten cel z budżetu województwa w zeszłym roku.

10 mln zł na budowę lotniska przekaże miastu spółka Forte, która ma w tym mieście dwie fabryki. 6 mln zł to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. Pozostała kwota 11 mln zł pochodzić będzie z budżetu Suwałk.

Całkowity koszt inwestycji to 27 mln zł. Z tej kwoty powstanie betonowy pas startowy o długości 1320 metrów i szerokości 30 metrów, płyta postojowa, droga kołowania samolotów oraz płyta startowa. Ponad to zostanie wybudowana infrastruktura techniczna niezbędna do funkcjonowania obiektu.

Obecnie wykonawca kończy prace ziemne i niedługo przystąpi do utwardzenia pasa startowego.

„Mam nadzieję, że lotnisko będzie dodatkowym atutem regionu zarówno na płaszczyźnie inwestycyjnej, jak i turystycznej. Ma ono służyć pod potrzeby szczególnie biznesu, ruchu czarterowego i turystycznego” mówi Czesław Renkiewicz Prezydent Suwałk.

Lotnisko w Suwałkach przeznaczone będzie dla małych samolotów pasażerskich przewożących do 50 osób. Będą mogły z niego korzystać śmigłowce, szybowce, motolotnie, awionetki oraz małe samoloty o napędzie tłokowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.