Kościelny hotel w Rybakach

0
1430
Fot.: Materiały prasowe BBI Development S.A.

Radni ze Stawigudy wyrazili zgodę Archidiecezji Warmińskiej na budowę kompleksu hotelowego w Rybakach. Ziemia warta jest kilkanaście milionów, Kościół ma ją jednak za darmo.

12 stycznia radni z gminy Stawiguda (okolice Olsztyna) dali zgodę na budowę kościelnego kompleksu hotelowego nad brzegiem Jeziora Łańskiego w miejscowości Rybaki. Za projektem zagłosowało osiem osób, przeciwnych było czterech, jedna wstrzymała się od głosu, a dwóch nie pojawiło się na sesji.

Plan obejmuje 28 ha, które mają ogromną wartość, a Kościół dostał od państwa za darmo. Archidiecezja Warmińska wraz z deweloperem BBI Development ma zamiar wybudować w tym miejscu kompleks turystyczny. Projekt obejmuje 4-gwiazdkowy hotel, spa i kilkadziesiąt domków letniskowych.

,,Działki jeszcze niedawno należały do Skarbu Państwa. W 2017 roku wojewoda warmińsko-mazurski przekazał je jednak za darmo dwóm parafiom z Olsztyna. Umożliwił to przepis ustawy o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego, który pozwala na obdarowanie każdej parafii na Ziemiach Odzyskanych 15 hektarami państwowej ziemi rolnej. W założeniu przepis miał rekompensować Kościołowi na tym terenie majątek utracony po II wojnie światowej. Do dzisiaj Kościół dostał jednak o 50 tysięcy hektarów więcej niż stracił” – informuje OKO.press.

Jak się okazuje w 2018 roku teren ten po złożeniu odpowiednich wniosków, zmienił swoje przeznaczenie z rolniczego na turystyczne. W późniejszym czasie ziemia została przekazana archidiecezji, która wniosła ją do spółki BBI Development.

Wychodzi na to, że działki te to tylko niewielka część nieruchomości, które Kościół posiada w Rybakach. Znajduje się tam także m.in. ośrodek Caritas. W momencie, w którym został on przekazany, zawarto umowę o tym, że nie będzie w nim prowadzona działalność gospodarcza. Jak podaje jednak OKO.press: ,,(…) hotel po prostu przyjmuje turystów, a magazyny są wynajmowane Krajowej Administracji Skarbowej za niemal milion złotych rocznie”.

Teren, na którym powstać ma inwestycja jest póki co pokryty łąkami i drzewami. Znajdujący się tam staw i jego okolica stanowią schronienie i środowisko życia dla zwierząt, takich jak bobry. Duża część mieszkańców gminy nie zgadza się na tę budowę i argumentuje to ingerencją w środowisko naturalne. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska także był na początku przeciwna inwestycji. Zmieniła jednak zdanie, kiedy zapewniono, że podczas realizacji planu nie ucierpią żadne zwierzęta oraz ich legowiska.

Z tego co na razie wiadomo, hotel ma pomieścić 700 gości, a cały kompleks aż dwa tysiące osób. Hotel i osiedle domów letniskowych ma wybudować spółka Projekt Rybaki-Łańsk. Ponad połowa udziałów należeć będzie do Archidiecezji Warmińskiej, a reszta do spółki zależnej BBI Development.

Spółka BBI Development przygotowała własny komunikat prasowy, którego treść przedstawiamy poniżej.

„Zakończyła się procedura uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, która umożliwi budowę hotelu oraz domów letniskowych w popegeerowskiej miejscowości Rybaki na Warmii. Inwestor chce zrealizować jedne z najbardziej ekologicznych tego typu obiektów w Polsce. Zapowiada także współfinansowanie szeregu inwestycji publicznych.

12 stycznia br. odbyła się sesja gminy Stawiguda, podczas której głosowany był miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu położonego nad Jeziorem Łańskim w obrębie Rybaki, gmina Stawiguda. Uchwała została przyjęta wyraźną większością głosów: za było 8 radnych, przy 4 głosach przeciwnych i jednym wstrzymującym się.

– Cieszymy się z zakończenia trwającej piąty rok, transparentnej procedury planistycznej. Chcę bardzo podziękować wszystkim, którzy poparli nasz projekt. Teraz czekamy na uprawomocnienie uchwały, co pozwoli nam wejść w kolejny etap prac – podkreśla Rafał Szczepański, prezes zarządu spółki Projekt Rybaki-Łańsk.

Według zamierzeń spółki Projekt Rybaki-Łańsk, powstać ma obiekt hotelowy wraz z strefą prozdrowotną i spa, który pomieści maksymalnie 600-700 osób w ok. 350 pokojach. W jego sąsiedztwie inwestor planuje także budowę 28 domów letniskowych. Całość zabudowy będzie miała charakter ekstensywny – zajmie zaledwie 10 proc. z 16,5-hektarowej działki. Zgodnie z zapewnieniami inwestora projekt będzie spełniać szereg wysokich wymagań środowiskowych.

– Koncepcja hotelu jest nastawiona na maksymalne poszanowanie przyrody. Budynki będą efektywne energetycznie i zostaną wyposażone w system ogrzewania, czerpiący energię z pomp ciepła i gazu. Z kolei prąd będzie pozyskiwany m.in. z własnej instalacji fotowoltaicznej – zaznacza Rafał Szczepański.

Projekt ma przynieść wiele korzyści dla mieszkańców sołectwa Pluski-Rybaki i całej gminy Stawiguda. Powstanie w nim co najmniej 100 całorocznych miejsc pracy, wzrosną dochody gminy z tytułu podatków od nieruchomości i innych podatków. Dzięki inwestycji zrealizowany będzie również gazociąg oraz zmodernizowane zostaną: kanalizacja i droga z Rybak i Plusek, omijająca centrum Stawigudy oraz wiele innych inwestycji publicznych współorganizowanych z lokalnymi samorządami. Inwestor zadeklarował m.in. wkład finansowy do remontu dróg: Stawiguda-Pluski, ul. Warszawskiej w Stawigudzie, ul. Paprociowej w Bartążku i ul. Bartąskiej w Bartągu. Inwestor wystąpił też z inicjatywą do gminy Stawiguda, do gminy Olsztynek i do Lasów Państwowych w Olsztynie w sprawie remontu drogi z Kurek do Łańska.

Właścicielem spółki Projekt Rybaki-Łańsk jest spółka BBI Development S.A. oraz Archidiecezja Warmińska. Zyski z realizacji przedsięwzięcia zostaną przeznaczone m.in. na wspomaganie działalności charytatywnej, a w szczególności hospicjum dla dzieci w Olsztynie i utrzymanie zabytków na terenie Archidiecezji Warmińskiej, ze szczególnym uwzględnieniem kościoła w pobliskim Orzechowie.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.