Jura Polska ukarana przez UOKiK za utrudnianie przeszukania

0
864

W kontynuacji naszej wcześniejszej publikacji, w której informowaliśmy o wszczęciu przez UOKiK postępowania wyjaśniającego w sprawie możliwego niedozwolonego ustalania cen ekspresów do kawy marki Jura, mamy nowe doniesienia. Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, nałożył kary finansowe na spółki Euro-net i Jura Poland w łącznej wysokości 11 mln złotych za utrudnianie przeszukania.

Ustalenia UOKiK

„Spółki Jura Poland i Euro-net w podobny sposób utrudniły nasze działania. Pracownicy tych spółek, po otrzymaniu informacji o rozpoczęciu przeszukania, usunęli wiadomości z komunikatorów zainstalowanych na ich telefonach wykorzystywanych do celów służbowych. Mogło to utrudnić zebranie dowodów na niedozwolone porozumienie, w efekcie którego nabywcy ekspresów Jura mogli płacić drożej za te produkty. Dlatego nałożyłem na spółki kary finansowe w łącznej wysokości 11 mln zł,” mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

– Spółki Jura Poland i Euro-net w podobny sposób utrudniły nasze działania. Pracownicy tych spółek, po otrzymaniu informacji o rozpoczęciu przeszukania, usunęli wiadomości z komunikatorów zainstalowanych na ich telefonach wykorzystywanych do celów służbowych. Mogło to utrudnić zebranie dowodów na niedozwolone porozumienie, w efekcie którego nabywcy ekspresów Jura mogli płacić drożej za te produkty. Dlatego nałożyłem na spółki kary finansowe w łącznej wysokości 11 mln zł – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Kontekst sprawy

W listopadzie 2022 roku, pracownicy UOKiK przeszukali siedziby kilku spółek, w tym Euro-net i Jura Poland, w ramach postępowania wyjaśniającego dotyczącego podejrzenia niedozwolonego ustalania cen ekspresów do kawy marki Jura. Jak już pisaliśmy w poprzednim artykule, UOKiK podejrzewa, że mogło dojść do niedozwolonego ustalania cen oraz podziału rynku.

Konsekwencje prawne

Za utrudnianie przeszukania Prezes UOKiK nałożył kary w wysokości 10 mln zł na Euro-net oraz 1 mln zł na Jura Poland. Decyzje nie są prawomocne i przysługuje od nich odwołanie do sądu. Warto dodać, że po zmianie przepisów, kara może wynieść do 3 proc. obrotu przedsiębiorcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.