Jak płacić niższe rachunki za energię w hotelu?

0
1423
Fot.: Materiały LSI Software

2022 rok przyniósł kolejne wyzwania dla branży hotelarskiej. Nowe przepisy Polskiego Ładu, trwająca pandemia, wzrost wynagrodzeń pracowników czy też galopująca inflacja mogą spędzać sen z powiek niejednemu przedsiębiorcy. Sytuacji nie ułatwiają także znacznie większe opłaty za energię elektryczną. Co więcej, jeśli w życie wejdzie pakiet ustaw Fit for 55 to według szacunków większość firm będzie musiała liczyć się z ogromnymi podwyżkami za każdy zużyty kw. Kluczowe jest zatem, aby już dziś wdrożyć działania, które pozwolą oszczędzić koszty energii w hotelu.

Od czego zacząć?
Coraz większe rachunki za energię sprawiły, że wielu przedsiębiorców zaczęło zwracać uwagę na jej zużycie w obiektach. W celu skontrolowania sytuacji decydują się oni na przeprowadzenie audytu energetycznego, który wskaże najbardziej kosztowne urządzenia. W hotelach, w których znajduje się gastronomia, duże zużycie energii generują piece i chłodnie. Kosztowne są także rekuperatory, klimatyzatory i inne, drobne sprzęty, które są non stop podłączone do sieci.

Wielu hotelarzy dotąd nie zdawało sobie sprawy, że działanie szafy chłodniczej to w skali roku naprawdę duży wydatek. Co gorsza, jeśli ceny będą dalej rosnąć, to rachunki za energię staną się znacznym obciążeniem dla obiektów. Receptą na polepszenie sytuacji może być sprecyzowanie, które urządzenia są najbardziej kosztowne oraz co najważniejsze − znalezienie sposobu jak zminimalizować te opłaty.

Stop marnowaniu energii
Poszukując rozwiązań na obniżenie kosztów za energię warto zrobić przegląd wszystkich urządzeń oraz sprawdzić czy nie potrzebują serwisu. Chodzi o to, aby skontrolować czy nie jest potrzebna wymiana uszczelek w sprzęcie chłodniczym, a także czy piece i piekarniki są szczelne. Co więcej, jeżeli urządzenia te nie są energooszczędne, to koniecznie trzeba je takimi zastąpić.

Następną ważną kwestią jest także zwrócenie uwagi na ogrzewanie i klimatyzację. Niejednokrotnie są one wykorzystywane nieoptymalnie co może być pierwszym czynnikiem wysokich kosztów. Zdarza się, że Goście lub personel włączają ogrzewanie lub klimatyzację bez potrzeby, na zbyt długi czas czy też przez nieuwagę zostawiają otwarte okna podczas nieobecności w pokoju.

Koszty niepotrzebnie wzrastają również, gdy klimatyzacja i ogrzewanie działają z jednakową mocą niezależnie od tego, czy pokój jest wolny, dopiero czeka na Gościa lub czy wyszedł on na cały dzień. To kolejne sytuacje, w których energia jest niepotrzebnie zużywana. Jak jednak nie dopuścić do tego typu problemów? Rozwiązaniem są systemy automatyki budynkowej, ale takiej dostosowanej do wymagań i pracy hotelu. Dzięki nim można m.in. mieć kontrolę nad całym obiektem i możliwość sterowania energią w poszczególnych pokojach.

Fot.: Materiały LSI Software

Recepta na oszczędność
Automatyka Hotelowa przynosi sporo korzyści. Pozwala m.in. reagować na status zajętości pokoju, a tym samym obniżyć koszty energii nawet do 30%. Dzięki tej opcji, gdy Gość wychodzi z obiektu to w jego pokoju można wyłączyć ogrzewanie lub obniżyć temperaturę do 16 C aż do momentu, kiedy wróci.

Co więcej, istnieje również możliwość, aby system automatycznie włączał dane elementy podczas check-in Gościa. W oparciu o zmieniony status pokoju, uruchomi się klimatyzacja, ogrzewanie podłogowe w łazience czy też podniosą się rolety. W przypadku check-out system zadziała analogicznie. Temperatura i inne udogodnienia w pokoju zostaną obniżone do ekonomicznej wartości.
Niewątpliwie ogromnym plusem Automatyki Hotelowej są także czujniki, dzięki którym w momencie otwarcia okna przez Gościa lub personel, ogrzewanie samodzielnie się wyłączy. Tego typu rozwiązania pozwalają unikać niepotrzebnego zużycia energii, a tym samym redukować koszty.

Proekologiczny hotel
Wdrożenie nowoczesnego, energooszczędnego systemu w obiekcie to inwestycja, która szybko zacznie się zwracać. Automatyka Hotelowa sprawi, że rachunki za energię będą niższe, a zaoszczędzone środki pozwolą poprawić sprawność obsługi i funkcjonowanie hotelu. Dla przedsiębiorców jest ona opłacalna również pod względem wizerunkowym, ponieważ system pomaga dbać o środowisko. Obiekt korzystający z Automatyki Hotelowej pozwoli się wyróżnić na tle konkurencji jako miejsce, które podejmuje działania proekologiczne, a ma to znaczenie dla coraz większej liczby Gości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.