Do celu przy wsparciu gwiazd sportu – za nami Triathlon Kraina Bugu

0
1143
Ostatnia niedziela wakacji w Janowie Podlaskim upłynęła pod znakiem sportowej rywalizacji. Poprzez tereny nadbużańskie przebiegła trasa Triathlonu Kraina Bugu – nietypowego, bo drużynowego, skierowanego zarówno do rodzin, jak i firm. Celem było nie tylko propagowanie zdrowego stylu życia i zachęcanie do aktywności fizycznej, ale przede wszystkim pozyskanie funduszy na utworzenie mieszkań chronionych dla osób niepełnosprawnych.

Akcję zorganizowali: Stowarzyszenie Wspólnota Arche, Fundacja Leny Grochowskiej, Stępniak Nieruchomości oraz Grupa Arche. Celem Triathlonu była kontynuacja wcześniejszych działań Fundacji Leny Grochowskiej związanej z aktywizacją osób niepełnosprawnych, m.in. poprzez organizację Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej i plenerów Szukamy Nikifora. Stworzenie mieszkań chronionych dla osób, które nie są w stanie do końca samodzielnie funkcjonować to ważna potrzeba społeczna.

Niepełnosprawni mają prawo do normalnego życia. Nie muszą być zamknięci w czterech ścianach. Są zależni od najbliższej rodziny, zwykle rodziców, po odejściu których zostają bez opieki, a także środków do życia. Stąd pomysł stworzenia mieszkań chronionych w Górze Kalwarii oraz Siedlcach, gdzie w życiu codziennym osoby niepełnosprawne będą wspierane przez asystentów, a jednocześnie będą niezależne w miarę swoich możliwości.

Aby pomóc wystarczyło wziąć udział w Triathlonie, przyjść kibicować lub zostać sponsorem. Triathlon przebiegający przez 3 województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie, na trasie Zamek Janów Podlaski – Mielnik – Drohiczyn oraz Zamek Janów Podlaski – Klimczyce – Zamek Janów Podlaski, składał się z trzech odcinków: biegu – 24 km, spływu kajakowego – 33 km oraz wyścigu rowerowego – 76 km.

Nagroda główna dla zwycięskiej drużyny wyniosła 20 000 zł. Organizatorzy docenili także zwycięzców w poszczególnych kategoriach, którzy oprócz pucharów otrzymali vouchery na pobyty w hotelach należących do Kolekcji Arche, m.in. w Częstochowie, Górze Kalwarii i Łodzi. Nic dziwnego, że zainteresowanie rywalizacją w dosyć nietypowych zawodach było duże, a zaangażowanie zawodników było nie mniejsze niż w ważnych zawodach międzynarodowych. Walka w każdej z dyscyplin toczyła się do ostatniej minuty, bo to one miały zadecydować o zwycięstwie całej ekipy. Drużyny rodzinne lub firmowe składały się z 3 lub 4 osób. W spływie kajakowym dopuszczono do startu drużyny 2-osobowe. W pozostałych dyscyplinach startowało po 1 uczestniku.

Uczestnicy mieli wsparcie jednego z patronów honorowych – Lidii Chojeckiej, która poprowadziła rozgrzewkę dla biegaczy oraz uczestniczyła we wszystkich ważnych punktach Triathlonu. Powitała pierwszych rowerzystów na mecie oraz wręczyła nagrody wszystkim zwycięzcom. Swoim patronatem Triathlon objęli także: Czesław Lang oraz Jakub Tokarz.

Ostatnia edycja pleneru sztuki nieprofesjonalnej Szukamy Nikifora, która miała miejsce w dniach 23 sierpnia – 2 września 2018, zakończyła się wernisażem wystawy właśnie podczas Triathlonu. Zawodnicy po powrocie do Zamku Janów Podlaski mogli spotkać się z tymi, którym pomagają, czyli niepełnosprawnymi artystami. To dla nich w pierwszej kolejności powstaną mieszkania chronione w Siedlcach.

Podczas Triathlonu na terenie Zamku Janów Podlaski powstała strefa kibica z transmisją na żywo oraz strefą rekreacji nie tylko dla dzieci. Ale kibice dotarli także do punktów met i startów dla poszczególnych dyscyplin. W Zabużu swoją rywalizację kończyli biegacze. Po drugiej stronie Bugu, po przeprawie promowej, czekał na nich posiłek regeneracyjny w Mielniku. Tutaj też zaczynał się spływ kajakowy. Zawodnicy płynęli aż do Drohiczyna, gdzie zostali gorąco przywitani na plaży miejskiej.

Swoją reprezentację w Triathlonie Kraina Bugu wystawiła również redakcja Horeca Business Club. Nasza drużyna zajęła wysokie, 10. miejsce w klasyfikacji końcowej, zważywszy zwłaszcza na tropikalne warunki, w jakich przyszło rywalizować uczestnikom zawodów, a także niezbyt sprzyjającą nawierzchnię dla rowerzystów.

Zwycięzcy drużynowi

I miejsce – SPORTOWI WĘDROWCY w składzie: Piotr Siatka – bieg, Bartłomiej Broda – rower, Wiktor Wieruszewski – spływ kajakowy – czas 06:05:36

II miejsce – CIĘTA RIPOSTA w składzie: Marek Mitrofaniuk – bieg, Paweł Janiak – rower, Marcin Zdziebło – kajak – czas 06:13:43

III miejsce – MPT Team w składzie: Maciej Bodnar – bieg, Tomasz Szala – rower, Paweł Florczak – kajak – czas 06:24:47

Zwycięzcy w poszczególnych dyscyplinach:
Bieg – Bartek Osior – czas 01:30:37
Kajak – Wiktor Wieruszewski – czas 02:31:18
Rower – Tomasz Szala – czas 01:53:34

Podlasie to wciąż niedoceniany region Polski, idealne miejsce do aktywnego odpoczynku na świeżym powietrzu. Poza piękną, dziewiczą naturą, można odkryć tu również perły architektury, w postaci nadbużańskich dworów i pensjonatów.

To był aktywny i fascynujący dzień niosący pomoc potrzebującym. Organizatorzy zapowiadają, że kolejny Triathlon Krainą Bugu już za rok. Na prośbę zawodników zostaną utworzone kategorie zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.

Wszelkie informacje o triathlonie można znaleźć na stronie www.traithlonkrainabugu.pl oraz na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.