Do celu przy wsparciu gwiazd sportu – za nami Triathlon Kraina Bugu

0
266
Ostatnia niedziela wakacji w Janowie Podlaskim upłynęła pod znakiem sportowej rywalizacji. Poprzez tereny nadbużańskie przebiegła trasa Triathlonu Kraina Bugu – nietypowego, bo drużynowego, skierowanego zarówno do rodzin, jak i firm. Celem było nie tylko propagowanie zdrowego stylu życia i zachęcanie do aktywności fizycznej, ale przede wszystkim pozyskanie funduszy na utworzenie mieszkań chronionych dla osób niepełnosprawnych.

Akcję zorganizowali: Stowarzyszenie Wspólnota Arche, Fundacja Leny Grochowskiej, Stępniak Nieruchomości oraz Grupa Arche. Celem Triathlonu była kontynuacja wcześniejszych działań Fundacji Leny Grochowskiej związanej z aktywizacją osób niepełnosprawnych, m.in. poprzez organizację Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej i plenerów Szukamy Nikifora. Stworzenie mieszkań chronionych dla osób, które nie są w stanie do końca samodzielnie funkcjonować to ważna potrzeba społeczna.

Niepełnosprawni mają prawo do normalnego życia. Nie muszą być zamknięci w czterech ścianach. Są zależni od najbliższej rodziny, zwykle rodziców, po odejściu których zostają bez opieki, a także środków do życia. Stąd pomysł stworzenia mieszkań chronionych w Górze Kalwarii oraz Siedlcach, gdzie w życiu codziennym osoby niepełnosprawne będą wspierane przez asystentów, a jednocześnie będą niezależne w miarę swoich możliwości.

Reklama

Aby pomóc wystarczyło wziąć udział w Triathlonie, przyjść kibicować lub zostać sponsorem. Triathlon przebiegający przez 3 województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie, na trasie Zamek Janów Podlaski – Mielnik – Drohiczyn oraz Zamek Janów Podlaski – Klimczyce – Zamek Janów Podlaski, składał się z trzech odcinków: biegu – 24 km, spływu kajakowego – 33 km oraz wyścigu rowerowego – 76 km.

Nagroda główna dla zwycięskiej drużyny wyniosła 20 000 zł. Organizatorzy docenili także zwycięzców w poszczególnych kategoriach, którzy oprócz pucharów otrzymali vouchery na pobyty w hotelach należących do Kolekcji Arche, m.in. w Częstochowie, Górze Kalwarii i Łodzi. Nic dziwnego, że zainteresowanie rywalizacją w dosyć nietypowych zawodach było duże, a zaangażowanie zawodników było nie mniejsze niż w ważnych zawodach międzynarodowych. Walka w każdej z dyscyplin toczyła się do ostatniej minuty, bo to one miały zadecydować o zwycięstwie całej ekipy. Drużyny rodzinne lub firmowe składały się z 3 lub 4 osób. W spływie kajakowym dopuszczono do startu drużyny 2-osobowe. W pozostałych dyscyplinach startowało po 1 uczestniku.

Uczestnicy mieli wsparcie jednego z patronów honorowych – Lidii Chojeckiej, która poprowadziła rozgrzewkę dla biegaczy oraz uczestniczyła we wszystkich ważnych punktach Triathlonu. Powitała pierwszych rowerzystów na mecie oraz wręczyła nagrody wszystkim zwycięzcom. Swoim patronatem Triathlon objęli także: Czesław Lang oraz Jakub Tokarz.

Ostatnia edycja pleneru sztuki nieprofesjonalnej Szukamy Nikifora, która miała miejsce w dniach 23 sierpnia – 2 września 2018, zakończyła się wernisażem wystawy właśnie podczas Triathlonu. Zawodnicy po powrocie do Zamku Janów Podlaski mogli spotkać się z tymi, którym pomagają, czyli niepełnosprawnymi artystami. To dla nich w pierwszej kolejności powstaną mieszkania chronione w Siedlcach.

Podczas Triathlonu na terenie Zamku Janów Podlaski powstała strefa kibica z transmisją na żywo oraz strefą rekreacji nie tylko dla dzieci. Ale kibice dotarli także do punktów met i startów dla poszczególnych dyscyplin. W Zabużu swoją rywalizację kończyli biegacze. Po drugiej stronie Bugu, po przeprawie promowej, czekał na nich posiłek regeneracyjny w Mielniku. Tutaj też zaczynał się spływ kajakowy. Zawodnicy płynęli aż do Drohiczyna, gdzie zostali gorąco przywitani na plaży miejskiej.

Swoją reprezentację w Triathlonie Kraina Bugu wystawiła również redakcja Horeca Business Club. Nasza drużyna zajęła wysokie, 10. miejsce w klasyfikacji końcowej, zważywszy zwłaszcza na tropikalne warunki, w jakich przyszło rywalizować uczestnikom zawodów, a także niezbyt sprzyjającą nawierzchnię dla rowerzystów.

Zwycięzcy drużynowi

I miejsce – SPORTOWI WĘDROWCY w składzie: Piotr Siatka – bieg, Bartłomiej Broda – rower, Wiktor Wieruszewski – spływ kajakowy – czas 06:05:36

II miejsce – CIĘTA RIPOSTA w składzie: Marek Mitrofaniuk – bieg, Paweł Janiak – rower, Marcin Zdziebło – kajak – czas 06:13:43

III miejsce – MPT Team w składzie: Maciej Bodnar – bieg, Tomasz Szala – rower, Paweł Florczak – kajak – czas 06:24:47

Zwycięzcy w poszczególnych dyscyplinach:
Bieg – Bartek Osior – czas 01:30:37
Kajak – Wiktor Wieruszewski – czas 02:31:18
Rower – Tomasz Szala – czas 01:53:34

Podlasie to wciąż niedoceniany region Polski, idealne miejsce do aktywnego odpoczynku na świeżym powietrzu. Poza piękną, dziewiczą naturą, można odkryć tu również perły architektury, w postaci nadbużańskich dworów i pensjonatów.

To był aktywny i fascynujący dzień niosący pomoc potrzebującym. Organizatorzy zapowiadają, że kolejny Triathlon Krainą Bugu już za rok. Na prośbę zawodników zostaną utworzone kategorie zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.

Wszelkie informacje o triathlonie można znaleźć na stronie www.traithlonkrainabugu.pl oraz na Facebooku.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!