Czy hotel przy Krakowskim Przedmieściu działa bez zezwolenia?

0
1029
Fot.: Horeca Business Club

Wydawca portalu Horeca Business Club, Rafał Krzycki, 6 czerwca 2024 roku udał się na Krakowskie Przedmieście 4, aby osobiście sprawdzić postępy w długo wyczekiwanej inwestycji hotelowej w samym sercu Warszawy. Dawny Hotel Harenda, który według zapowiedzi miał zostać odnowiony i funkcjonować jako Flaner Hotel pod marką WorldHotels Crafted należącą do Best Western, od kilku lat podlega intensywnym pracom remontowym. To, co zobaczył na miejscu, rodzi poważne wątpliwości dotyczące legalności działań prowadzonych w tym obiekcie.

Hotel – zamknięty, ale… działający?

Na pierwszy rzut oka, budynek przy Krakowskim Przedmieściu 4 wydaje się być zamknięty i wciąż w trakcie prac remontowych. Elewacja jest nieukończona, drzwi wejściowe są albo zastawione metalową barierką, albo bez klamki, co uniemożliwia normalne wejście. Mimo to, we wnętrzach hotelu i hotelowej restauracji odbywało się tego dnia wydarzenie – konferencja miała być zorganizowana przez Supertour Lufthansa dla jej partnerów biznesowych – tak donieśli nam informatorzy.

Informacje, które dotarły do naszej redakcji, sugerują, że budynek nie posiada jeszcze wymaganych odbiorów budowlanych, pożarowych ani sanitarnych. Jeśli to prawda, prowadzenie jakiejkolwiek działalności w obiekcie stanowiłoby poważne naruszenie przepisów. Tym bardziej zaskakujące jest, że w hotelu odbywała się konferencja, a goście byli przyjmowani, pomimo ewidentnego braku gotowości obiektu do takiej działalności.

Zarządca hotelu odmawia odpowiedzi i ucieka

Podczas próby dokumentacji stanu obiektu, Rafał Krzycki został konfrontowany przez osobę, która przedstawiła się jako Janusz Grabski – zarządca hotelu i prokurent spółki zarządzającej obiektem. Grabski wyraził wyraźne niezadowolenie z obecności Krzyckiego, zażądał opuszczenia terenu i odmówił odpowiedzi na pytania dotyczące postępu remontu oraz legalności działań w obiekcie. Na pytanie o szczegóły konferencji i brak odbiorów, Grabski nie tylko odmówił odpowiedzi, ale wręcz uciekł w bramę budynku.

KP4, PTTK, Best Western i Supertour Lufthansa – milczą

Wobec braku odpowiedzi na miejscu, Rafał Krzycki skierował oficjalne zapytania do czterech kluczowych podmiotów związanych z obiektem: zarządu spółki KP4 zarządzającej hotelem, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK) jako właściciela budynku, Best Western jako franczyzodawcy brandu oraz Supertour Lufthansa jako organizatora wydarzenia jakie miało miejsce 6 czerwca br. w budynku. Pytania dotyczyły m.in. statusu wymaganych odbiorów, planowanego terminu otwarcia hotelu oraz organizowanego w wydarzenia. Do momentu publikacji tego artykułu, żadna z tych instytucji nie udzieliła odpowiedzi na nasze pytania. Milczenie ze strony tak ważnych podmiotów budzi dodatkowe zaniepokojenie co do przejrzystości prowadzonych działań.

Działalność na granicy prawa?

To, co miało być nową perłą w koronie warszawskich hoteli, coraz bardziej wygląda na przedsięwzięcie, które działa na granicy prawa. Organizowanie wydarzeń bez wymaganych odbiorów jest nie tylko potencjalnym naruszeniem przepisów, ale również zagrożeniem dla bezpieczeństwa osób przebywających w obiekcie. Brak przejrzystości i ucieczka od odpowiedzialności – to nie wróży dobrze na przyszłość tego miejsca.

Flaner Hotel – WorldHotels Crafted by Best Western

Flaner Hotel, mający powstać na Krakowskim Przedmieściu 4, zapowiadał się jako prawdziwy klejnot w sercu Warszawy. Ma to być pierwszy w Polsce obiekt działający pod szyldem WorldHotels Crafted, ekskluzywnej marki należącej do Best Western. Ta prestiżowa sieć zrzesza mniej niż 30 hoteli na całym świecie, które wyróżniają się innowacyjnym designem i niepowtarzalnym charakterem.

Wątpliwa gościnność

Mamy nadzieję, że przyszłość hotelu na Krakowskim Przedmieściu 4 okaże się bardziej gościnna niż nasze doświadczenie z jego obecnym zarządcą. Janusz Grabski, który zamiast wyjaśnić wątpliwości, wolał uciekać od pytań, z pewnością nie prezentuje standardów, które powinny obowiązywać w obiekcie aspirującym do przyjęcia gości pod renomowaną marką. Oczekujemy, że hotel, kiedy już otworzy swoje drzwi, będzie miejscem, które otwarcie przyjmuje zarówno gości, jak i pytania, zamiast ich unikać i zbywać milczeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.