Zmiany od 2023 roku, czyli wzrost stawki minimalnej oraz jego wpływ na rynek pracownika

0
720
Fot.: Materiały prasowe GoPOS

Nadchodzący rok 2023 przyniesie ze sobą wiele nowości na rynku. Wyższe ceny, komplikacje geopolityczne, a także ogólne spowolnienie systemu gospodarczego wymusiły zmiany na rynku pracy. Dowiedz się z tego artykułu na jaki wzrost kosztów można liczyć i jakie trendy w zatrudnieniu stają się coraz częściej zauważalne.

Aktualny obraz rynku pracy

Jeśli popyt na zatrudnienie jest wyższy od podaży pracowników, to mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Dzięki temu kandydaci na dane stanowiska mogą prowadzić więcej negocjacji warunków zatrudnienia ze swoimi pracodawcami. Obecnie, głównym tematem rozmów są wszelkie kwestie związane z wynagrodzeniem. Ostatni okres to czas inflacji, która doprowadziła do kłopotów finansowych, a także tzw. presji wynagrodzeń. Pracownicy mając cięższy dostęp do wielu dofinansowań swoich inwestycji, a także przez wzrost kosztów życia – liczą na zwiększenie płac.

Ile wyniesie płaca minimalna w 2023 roku?

Przyjęto rozporządzenie, które określa minimalny koszt płacy za pracę, a także minimalną stawkę za godzinę. W 2023 roku można spodziewać się dwóch podwyżek, pierwszej w styczniu, a drugiej w lipcu. Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu, jeśli ustawa budżetowa określa wskaźnik inflacji przekraczający 5%, to następny rok powinien być okresem zmiany kosztów płacy minimalnej – w dwóch terminach.

Z tego powodu od 1 stycznia nadchodzącego roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 3490 zł brutto, co oznacza 480 zł więcej niż w roku 2022. Druga podwyżka planowana jest 1 lipca 2023 roku i ma być w wysokości 3600 zł brutto, czyli 590 zł więcej niż w roku bieżącym. Z punktu widzenia stawki godzinowej, od 1 stycznia przyszłego roku minimalna kwota dla określonych umów będzie miała 22,80 zł brutto, natomiast 1 lipca 2023 roku zwiększy się do 23,50 zł brutto. Daje to wzrost o 3,80 zł w porównaniu do obecnego, 2022 roku.

Wpływ wzrostu płacy minimalnej

Każda zmiana wynagrodzenia, ma wpływ również na inne świadczenia z obszaru pracy i zatrudnienia. Większe wynagrodzenie minimalne przyczynia się do wzrostu tego typu świadczeń, szczególnie tych, które są liczone na podstawie kwoty wynagrodzenia minimalnego. Mowa tu m.in o dodatku za pracę w nocy czy o kwocie wynagrodzenia wolnej od potrąceń. Rząd informuje, że według obliczeń, rok 2023 będzie okresem, w którym nawet 3 mln pracowników może otrzymać wyższą wypłatę.

Kłopoty na rynku pracowniczym – jak temu zaradzić?

Ciągle zmieniająca się sytuacja na rynku tworzy nowe perspektywy nie tylko dla pracowników, ale także pracodawców. Wzrost cen z powodu inflacji oraz nowa płaca minimalna sprawia, że coraz częściej nowi kandydaci, a także aktualni pracownicy poszukują zmian w swoich przyszłych wypłatach. Z tej samej przyczyny przedsiębiorcy analizują stan rynkowy i wiedzą, że powinni uwzględnić większe wydatki w swoich planach budżetowych. Pozwoli im to utrzymać dobre relacje z pracownikami, a także zapobiec rotacji swojego zespołu. W nieustannej obserwacji zmian, a także w zarządzaniu firmą może pomóc inwestycja w technologiczne narzędzia. Jakie rozwiązania wybrać?

Innowacyjna aplikacja do zarządzania biznesem i pracownikami od GoPOS

Zmiany bardzo często mogą utrudniać dotychczasowe zarządzanie, szczególnie jeśli dotyczą personelu bądź finansów. Z oprogramowaniem GoManager z łatwością rozliczysz pracowników, nawet jeśli zmiany dotyczą wypłat co miesiąc. Wszystkie potrzebne dane związane z wysokością kwoty za godzinę określonego pracownika zbierzesz w jednym miejscu i zyskasz do nich dostęp w wybranym momencie. Ograniczysz w ten sposób czas poświęcony na rozliczenia. Z aplikacją możesz także nadać pracownikom dowolne uprawnienia oraz kontrolować czas rozpoczęcia oraz zakończenia ich zmiany, co przyczyni się do oszczędzania na wypłatach za każde spóźnienie. Nadzór nad personelem możesz pełnić w każdym miejscu na świecie, co jest wyjątkowo przydatne w sytuacji, gdy zarządzasz siecią lokali lub po prostu potrzebujesz rzetelnego obrazu tego, jak działa Twój biznes.

Fot.: Materiały prasowe GoPOS

Obsłuż więcej klientów w krótszym czasie!

Wydatki, które czekają na Ciebie jako przedsiębiorcę mogą mocno wpłynąć na budżet firmy. Ogranicz więc do minimum obsługę kelnerską, dzięki Mobilnemu Kelnerowi. Wyposaż kelnerów w tablety i pozwól przyjmować im wszystkie zamówienia bezpośrednio przy stolikach klientów, a także błyskawicznie przesyłać je na kuchnię. Usprawni to ich pracę i przyspieszy proces realizacji zamówień. Możesz postawić także na bezkontaktowe zamówienia. Umieść na stołach w lokalu QR kody, dzięki którym goście zapoznają się z kartą dań oraz zamówią i opłacą wybrane pozycje. Innym rozwiązaniem są kioski samoobsługowe, na których można samodzielnie zrealizować całe zamówienie. Taki krok usprawnia działanie biznesu, a lokal może w ten sposób obsłużyć więcej konsumentów w krótszym czasie. Taki wzrost dochodów będzie szczególnie istotny, kiedy wraz z 2023 rokiem, nadejdą zmiany.

W jakim kierunku idzie zatrudnienie?

Już teraz można zauważyć nowe trendy związane z zatrudnieniem. Przyczyną tego jest nie tylko fakt, że na rynku pracy teoretycznie często zachodzą różne zmiany. Wpływa na to także wojna, pandemia i inflacja. Mocno zauważalna jest presja płacowa, która wzmacnia przekonanie pracowników o potrzebie większych zarobków. Wysokie ceny motywują nie tylko do żądań i rozmów z pracodawcą, ale i do modyfikacji stanowisk lub całkowitej zmiany branży. Dostrzega się, że właściciele firm płacą więcej za swoją działalność i ciężej jest im znaleźć pracownika. Zauważalna jest też tendencja do zatrudniania osób z zagranicy i ogólnego umiędzynarodowienia rynku. To wynik aktualizacji przepisów z powodu wojny, które ułatwiają przyjmowanie do pracy mieszkańców z Ukrainy, a także tego, że polscy pracownicy stali się nieco bardziej wymagający pod względem stawek za pracę. Zmiany tak istotnych kwestii dla społeczeństwa, jak wynagrodzenia czy koszty życia, mogą mocno przyczynić się do powstawania kolejnych trendów w zatrudnieniu.

Wyższe ceny przez inflację oraz wzrost od najbliższego roku wynagrodzenia minimalnego z pewnością będzie miało duży wpływ na pracowników i przedsiębiorców. Kluczowa jest więc nie tylko regularna analiza i obserwacja branży, ale również inwestycja w rozwój biznesu. Pozwoli to na stabilne przejście kryzysu gospodarczego, a także usprawni firmę na wielu płaszczyznach. Zastanawiasz się nad wprowadzeniem nowoczesnych rozwiązań do swojej firmy? Odwiedź stronę GoPOS i dowiedz się więcej na temat wszystkich dostępnych możliwości, dostosowanych bezpośrednio do Twojego rodzaju działalności.

Fot.: Materiały prasowe GoPOSZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.