Śniadanie – doświadczenie samo w sobie

0
2417

Z powodu ograniczeń w funkcjonowaniu hotelowych restauracji i konieczności serwowania posiłków do pokoju, forma podawania śniadania nabrała nowego znaczenia.

Solidne śniadania to podstawa hotelowej usługi gastronomicznej niezależnie od kategorii gwiazdkowej. W hotelach premium i tych z aspiracjami na luksus, śniadanie powinno być doświadczeniem samym w sobie, równie ważnym co usługa noclegowa, czy Spa.

Hotel Savoy *****

Na doświadczenie składa się asortyment jedzenia dopasowany do różnych preferencji dietetycznych, w tym bardzo ważne lokalne produkty i własne wyroby; naczynia w których jest podawany posiłek i sama prezentacja jedzenia w naczyniach; dobrej jakości kawa i herbata (najlepiej podawana w imbryku) oraz oczywiście obsługa, która nie ogranicza się jedynie do niemego podania jedzenia do stołu i zabrania brudnych naczyń.

Nosalowy Park *****

A jeszcze jak do tego dojdzie widok z restauracji lub pokoju, latem śniadanie podane na tarasie lub balkonie, to już w ogóle bajka. Podobnie jak kieliszek Prosecco podawany zazwyczaj do śniadania w weekendy, w niektórych hotelach premium i luksusowych.

Hotel Podklasztorze ***

Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na detale nakrycia stołu, czy w restauracji, czy wózka room service’owego. Poza stabilnością i czystością stołu/obrusa, należy pamiętać o drobnej dekoracji (liście lub kwiaty, nawet ususzone), dobrej jakości serwetki, pieczywo podane w koszyku lub lnianym worku oraz talerzyk do pieczywa i nóż. Podobna estetyka ważna jest, gdy podajemy śniadanie na tacy.

Sama aranżacja bufetu w restauracji powinna być przejawem kreatywności. Jest też tyle inspiracji w Internecie, trzeba tylko chcieć. I jeśli logistycznie jest to do ogarnięcia przez obsługę (w hotelach premium i luksusowych nie powinno być wymówek), ciepłe dania powinny być przygotowywane na życzenie, zamiast zalegać w podgrzewaczu na bufecie.

Poza klasykami – jajecznica, omlet, jajka sadzone, naleśniki – w karcie menu warto zamieścić owsiankę z suszonymi owocami, miodem i cynamonem, jajka po benedyktyńsku (w koszulce) na muffinie angielskim z szynką i sosem holenderskim, tost z awokado i jakiem w koszulce, tost francuski podawany ze świeżymi owocami, syropem klonowym i cukrem pudrem.

Hotel The Bridge MGallery Wrocław *****

Warto wykorzystać okazję i dopracować serwis śniadania podawanego do pokoju i później w restauracji. Naturalnie w oparciu o standard obiektu, ceny noclegu i koszty produktów.

Karol Weber
Inspektor Hotelowy, autor bloga enjoyyourstay.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.