Osiedle Jazdów – miasto stawia na gastronomię i kulturę

0
416
Fot.: https://commons.wikimedia.org/wiki/User:Panek/gallery

Stołeczny ratusz przedstawił projekt Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) dla rejonu Parku Ujazdowskiego, który otwiera nowe perspektywy dla branży gastronomicznej w historycznym Osiedlu Jazdów. Znane z charakterystycznych domków fińskich, osiedle może wkrótce stać się miejscem dla nowych przedsięwzięć gastronomicznych.

Zgodnie z projektem MPZP, głównym przeznaczeniem terenu, na którym znajdują się domki fińskie, będą usługi publiczne z zakresu kultury, administracji, oświaty, nauki, a także gastronomii. Ta zmiana oznacza, że w przyszłości na terenie osiedla mogą powstać nowe lokale gastronomiczne, co stanowi interesującą okazję dla inwestorów i przedsiębiorców z branży restauracyjnej.

Projekt planu zagospodarowania nie przewiduje rozbudowy ani nadbudowy istniejących domków, co ma na celu zachowanie ich wizualnej odrębności i kolorystyki. Jest to istotne z punktu widzenia ochrony historycznego charakteru osiedla. Chociaż w projekcie nie ma mowy o funkcji mieszkaniowej, to nie oznacza to automatycznego wykwaterowania obecnych mieszkańców.

Zainteresowanie przekształceniem terenu Jazdowa w enklawę usług gastronomicznych budzi zaniepokojenie wśród aktywistów i mieszkańców. Wskazują oni na unikatowy charakter osiedla i obawy związane z jego stopniowym wyludnieniem. Grzegorz Piątek, architekt i historyk architektury, podkreśla, że tworzenie kolejnych kompleksów usługowych czy gastronomicznych może być błędem, zwracając uwagę na istniejące już liczne miejsca tego typu w Śródmieściu Warszawy.

Otwarcie Osiedla Jazdów na działalność gastronomiczną może jednak przynieść nowy dynamizm do tej części miasta, tworząc nowe miejsca spotkań i integracji społecznej. Dla branży restauracyjnej oznacza to możliwość eksploracji nowych koncepcji kulinarnych w unikalnym otoczeniu.

Obecnie trwają konsultacje społeczne, które dają szansę na wyrażenie opinii i wpłynięcie na ostateczne kształtowanie się planu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.