Linie lotnicze na całym świecie zagrożone bankructwem

0
576

Specjaliści z CAPA, największej światowej firmy analitycznej, zajmującej się rynkiem lotniczym uważają, że pandemia koronawirusa doprowadzi do bankructwa większość linii lotniczych i stanie się to już do końca maja. Jedynie skoordynowanie działań całej branży i pomoc rządowa może temu zapobiec.

Większość samolotów jest uziemiona, a te co latają są w połowie puste. W związku z tym przewoźnicy szybko wyczerpują swoje rezerwy gotówkowe. Wiele linii lotniczych już ma problemy z regulowaniem zobowiązań, a to już tylko jeden krok do bankructwa.

Według prognoz CAPA największe prawdopodobieństwo na przetrwanie mają przewoźnicy z Chin, USA i Bliskiego Wschodu, bo właśnie oni mają największe szanse na pomoc rządu i dokapitalizowanie przez właścicieli.

Reklama

Z powodu pandemii koronawirusa ruch lotniczy na całym świecie praktycznie został wstrzymany. Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Powietrznego przewoźnicy mogą stracić w tym roku nawet 113 miliardów dolarów.

Obawy inwestorów widać po notowaniach takich spółek jak EasyJet, Wizz Air czy Lufthansa, które w ostatnim miesiącu spadły odpowiednio o 57, 52 i 38 procent.

Jeszcze gorzej dzieje się na warszawskim parkiecie, gdzie akcje Enter Aira straciły na wartości o 70 procent. Polski rząd wstrzymał wszystkie rejsy zagraniczne poza czarterami przywożącymi Polaków do kraju. A od wczoraj (16.03.2020) uziemione są też wszystkie rejsy krajowe. W związku z tym sprzedaż biletów na rejsy regularne została wstrzymana.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.