Koniec zakazu lotów z Wielkiej Brytanii. Od piątku obowiązkowe testy w Anglii

0
824
Od północy loty do Polski z Wielkiej Brytanii będą możliwe. Tymczasem od 15 stycznia podróżujący do Anglii będą musieli okazać negatywny wynik testu na koronawirusa. Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii obowiązywał od 22 grudnia 2020 roku w związku z wykryciem na Wyspach nowej, gorszej mutacji koronawirusa. Dziś o północy upływa termin obowiązywania rozporządzenia w tej sprawie.
Polski rząd nie pracuje jednak nad nowym rozporządzeniem w sprawie zakazu lotów i w związku z tym faktycznie zakaz zostanie zniesiony. Poinformował o tym  pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, wiceminister Infrastruktury Marcin Horała.

Tymczasem władze Zjednoczonego Królestwa poinformowały, że w piątek o godzinie 4.00 rano wejdzie w życie obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu na koronawirusa dla osób wjeżdżających do Anglii. Test będzie musiał być wykonany w ciągu 72 godzin przed przekroczeniem granicy. Z obowiązku tego zwolnione będą m.in. dzieci poniżej 11 roku życia oraz przewoźnicy w ruchu towarowym i pasażerskim, przyjeżdżający z Irlandii, Wysp Normandzkich i wyspy Man, z którymi Wielka Brytania ma umowę o wspólnej przestrzeni podróżnej.

Test nie zwalnia z izolacji w przypadku przyjazdu z kraju, który nie znajduje się na liście bezpiecznych, w tym z Polski, ani z przestrzegania ograniczeń w przemieszczaniu się, wprowadzonych w ramach lockdownu. Obowiązkowa izolacja po przyjeździe do Anglii wynosi 10 dni, ale można ją skrócić, jeśli wykona się kolejny odpłatny test w piątym dniu po przekroczeniu granicy.

Z informacji brytyjskiego ministerstwa transportu wynika, że od piątku brak testu wykonanego przed wjazdem do Anglii będzie skutkował natychmiastowym nałożeniem grzywny w wysokości 500 funtów.

Wprowadzenie obowiązku posiadania testów w ubiegłym tygodniu zapowiedział minister transportu Wielkiej Brytanii Grant Shapps. Decyzja odnosi się tylko do przyjazdów do Anglii, ale Shapps mówił, że podobne wymogi mają wprowadzić też władze Szkocji i Walii oraz że są prowadzone rozmowy w tej sprawie z rządem Irlandii Północnej.

Z uwagi na złą sytuację epidemiologiczną na Wyspach związaną także z wykryciem nowej mutacji koronawirusa wiele państw wprowadziło czasowy zakaz wykonywania lotów z Wielkiej Brytanii. W Polsce obowiązuje on dziś do północy i może zostać przedłużony.

Źródło: https://www.airport.gdansk.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.