Koncesje na alkohol – jak ją rozliczyć i do kiedy to zrobić?

0
884
Fot.: Materiały prasowe GoPOS

Jeśli prowadzisz własną działalność detaliczną bądź gastronomiczną i masz zezwolenie na sprzedaż napojów wysokoprocentowych – musisz złożyć coroczne oświadczenie o Twojej wartości sprzedaży. Istotna będzie również opłata za używanie koncesji. Przeczytaj w poniższym artykule jak przejść przez wszystkie aspekty formalne w przypadku rozliczania koncesji przyznawanej na alkohol.

Jakie rodzaje koncesji alkoholowej można wymienić?

Chcąc wprowadzić do swojego biznesu gastronomicznego lub detalicznego możliwość sprzedaży alkoholu, należy zdobyć oddzielne pozwolenia na wino, piwo, a także napoje ze spirytusem. Tego typu wnioski trzeba złożyć w urzędzie miasta lub gminy, umieszczonym w najbliższym obrębie Twojego lokalu.

Oto poszczególne kategorie koncesji, umożliwiające sprzedaż alkoholową:

  • Kategoria A, czyli pozwolenie na sprzedaż piwa oraz napojów alkoholowych z zawartością alkoholu do 4,5%
  • Kategoria B, czyli pozwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych z zawartością alkoholu od 4,5% do 18%, nie wliczając w to piwa
  • Kategoria C, czyli pozwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych z zawartością alkoholu powyżej 18%.

Termin rozliczania koncesji

Oświadczenie na temat wysokości całości sprzedanego alkoholu należy składać do ostatniego dnia stycznia kolejnego roku, następującym po tym, za który składane jest oświadczenie. Jeśli wypełniasz więc dokumentację koncesyjną za 2022 rok, musisz sfinalizować proces najpóźniej do 31 stycznia 2023 roku. Co ważne, w przypadku gdy dzień ten jest dniem wolnym od pracy, takie oświadczenie powinno złożyć się w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym 31 stycznia.

Ile zapłacisz za koncesję?

Wysokość ceny zależy zarówno od wielkości sprzedaży, jak i od rodzaju wybranej przez Ciebie koncesji. Określanie kosztów wygląda następująco:

  • jeśli wartość sprzedaży piwa i napojów zawierających do 4,5% alkoholu nie przekracza w rozliczanym roku kwoty 37 500 zł zapłacisz 525 zł,
  • jeśli wartość sprzedaży napojów zawierających od 4,5 do 18% alkoholu (poza piwem) nie przekracza w rozliczanym roku 37 500 zł zapłacisz 525 zł,
  • jeśli wartość sprzedaży napojów zawierających ponad 18% alkoholu nie przekracza w rozliczanym roku 77 000 zł zapłacisz 2100 zł.

lub

  • 1,4% całkowitej wartości sprzedaży piwa i napojów zawierających do 4,5% alkoholu, jeśli ich sprzedaż w rozliczanym roku przekroczyła kwotę 37 500 zł,
  • 1,4% całkowitej wartości sprzedaży napojów zawierających od 4,5% do 18% alkoholu (poza piwem), jeśli ich sprzedaż w rozliczanym roku przekroczyła kwotę 37 500 zł,
  • 2,7% całkowitej wartości sprzedaży napojów zawierających ponad 18% alkoholu, jeśli ich sprzedaż w rozliczanym roku przekroczyła kwotę 77 000 zł.


Możesz opłacić wszystko jednorazowo, bezpośrednio po złożeniu oświadczenia albo rozdzielić płatność na trzy raty do 31 stycznia, 31 maja oraz 30 września ​roku, który obejmuje koncesja. 

Jak w kilku krokach odpowiednio rozliczyć koncesję na alkohol?

Na początek – złóż oświadczenie

Potrzebny wzór takiego oświadczenia pobierzesz ze strony internetowej urzędu Twojego miasta lub gminy. Najważniejsza informacja, którą warto wcześniej sprawdzić i podać, to wartość brutto sprzedaży napojów alkoholowych, na podstawie danego rodzaju koncesji, którą masz. Jeżeli nie będziesz składać oświadczenia osobiście, pamiętaj o dołączeniu pełnomocnictwa oraz opłaty za pełnomocnictwo.

Zapłać za koncesję

Oświadczenie złożone w terminie daje zielone światło Twojemu urzędowi do dodania go do akt. W tym momencie należy wnieść opłatę odpowiadającą kategorii Twojej koncesji i wartości sprzedaży. Kwotę wpłać na konto urzędu miasta lub gminy, w pobliżu Twojego biznesu.

Szczegółowy raport z koncesji dzięki oprogramowaniu GoPOS

Inwestując w system POS, możesz wygenerować raport ze sprzedaży brutto napojów alkoholowych, i to ze wszystkich koncesji, które masz. Takie rozwiązanie pozwala na błyskawiczne i bezproblemowe wypełnienie potrzebnych informacji w oświadczeniu o całorocznej wartości sprzedaży alkoholu. System zapisuje dodatkowo wszystkie dane ze sprzedaży, takie jak wartość sprzedaży brutto, ilość i wysokość wykorzystanych zniżek czy chociażby ilość sprzedanych produktów. Jesteś w stanie również generować raporty o interesujących Cię danych jedynie z wybranego okresu. 

Koncesja na alkohol może wspomóc sprzedaż i urozmaicić ofertę biznesu. Najważniejsze jest to, aby pilnować wszystkich formalności i wspierać sprzedaż inwestując w rozwiązania technologiczne, aby uniknąć niechcianych pomyłek. Jeśli chcesz wprowadzić innowacyjne narzędzia do swojego lokalu – odwiedź stronę GoPOS.

Fot.: Materiały prasowe GoPOSZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.