HACCP dla Ciebie uczy: bezpieczne temperatury żywności – bemary i witryny

0
5091
Jeżeli w swojej restauracji eksponujesz dania w bemarach, kociołkach i witrynach chłodniczych, jesteś zobowiązany prowadzić monitoring temperatur wewnątrz dań. Wynika to zarówno z systemu HACCP wdrożonego w zakładzie, jak i z zasad Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) oraz Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP).

Ze względu na bezpieczeństwo potrawy, jak i ze względu na jej jakość (drobnoustroje i jakość organoleptyczna), temperatura serwowanej żywności powinna osiągną w jej środku co najmniej +63 st. C lub dla żywności serwowanej na zimno poniżej +4 st. C, a dokładniej:

• dla zup +75 st. C,
• dla drugich dań +63 st. C
• dla gorących napojów +80 st. C
• sałatki, surówki, sosy i inne potrawy serwowane na zimno poniżej + 4 st. C.

Zapisy z temperatur należy prowadzić wewnątrz potraw. W przypadku zbyt niskiej temperatury wewnątrz dań ciepłych lub zbyt wysokiej temperatury przyjęcia w przypadku dań schłodzonych należy zastosować działania korygujące, zgodnie z instrukcją zawartą w dokumentacji GHP-GMP. O tym, jak często mierzyć temperaturę dań i w jaki sposób prowadzić zapisy powinna informować nas Instrukcja monitorowania temperatur wewnątrz dań zawarta w Dokumentacji HACCP.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.