Chorwacja zaostrza przepisy dla turystów

0
1565

Dopiero co informowaliśmy, że Chorwacja robi wszystko aby ułatwić turystom wjazd do kraju i tym samym rząd w ten sposób promuje swoją turystykę. Wczoraj, niemal z dnia na dzień ogłoszono, że wracają obostrzenia dotyczące wjazdu do Chorwacji.

Od 1 lipca każdy wjeżdżający do tego kraju jest zobowiązany do okazania „paszportu covidowego” lub negatywnego testu. Przypomnijmy, że przez kilka tygodni nie trzeba było okazywać testów, a więc wjazd do Chorwacji był swobodny.

Osoby, które chcą wjechać na teren Republiki Chorwacji, zobowiązane są do przedstawienia Unijnego Certyfikatu COVID wydawanego na podstawie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/953 potwierdzające szczepienia, wynik testu lub ozdrowienie.

Certyfikaty można pobrać między innymi z indywidualnego konta IKP.

W przypadku jeśli podróżni nie posiadają Unijnego Certyfikatu COVID, wjazd na teren Republiki Chorwacji będzie dla nich możliwy pod warunkiem spełnienia jednego z następujących kryteriów:

osoby, które, okażą negatywny wyniku testu PCR – nie starszy niż 72 godz. lub szybkiego testu antygenowego (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE, wykonanych w laboratorium) – nie starszy niż 48 godz.
lub

osoby, które zostały zaszczepione pierwszą dawką szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleja (Sputnik V) mogą przekroczyć granicę Chorwacji w okresie minimum 22 dni i maksymalnie 42 dni od zaszczepienia. W przypadku szczepionki AstraZeneca okres ten wynosi minimum 22 dni, a maksymalnie 84 dni od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki.
lub

osoby, które okażą potwierdzenie przejścia COVID-19 i zostały zaszczepione jedną dawką szczepionki w ciągu sześciu miesięcy od początku choroby COVID-19, a szczepienie odbyło się na mniej niż 210 dni przed przekroczeniem granicy. Potrzebne jest posiadanie potwierdzeń przechorowana COVID-19 i szczepienia.
lub

osoby wyleczone z COVID-19 w okresie ostatnich sześciu miesięcy (tzw. ozdrowieńcy) po okazaniu potwierdzenia od lekarza o przebyciu choroby lub pozytywnego wyniku testu PCR lub antygenowego (testy wykonane maksymalnie na 180 dni, ale minimum na 11 dni przed przekroczeniem granicy).

Dzieci do 12 roku życia podróżujące pod opieką rodziców/opiekunów, którzy posiadają Unijny Certyfikat COVID lub spełniają wyżej wymienione warunki wjazdu do Chorwacji, zwolnione są z obowiązku testu.

Osoby, które nie będą spełniały jednego z wyżej wymienionych warunków, przy wjeździe na terytorium Republiki Chorwacji zostaną automatycznie skierowane przez Policję Graniczną na kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego, wykonanego już na terenie Chorwacji. Osoby, które nie wykonają testu lub nie otrzymają negatywnego wyniku testu, muszą odbyć 10-dniową kwarantannę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.