Wiedeń i Warszawa liderami pod względem hotelowych inwestycji

0
1012
Według prognoz Cushman & Wakefield w najbliższych trzech latach w stolicach państw Europy Środkowo-Wschodniej zostanie oddanych do użytku ponad 13 tysięcy pokoi w hotelach klasy średniej i luksusowej. Na topie miast posiadających najwięcej nowych obiektów znajdą się Wiedeń i Warszawa.

Według ekspertów z C&W, aktywność deweloperska w sektorze hotelowym może nabrać tempa ze względu na ożywienie na rynkach, a także łatwiejszy dostęp do źródeł finansowania inwestycji w niektórych krajach. Liczba pokoi w Europie Środkowo-Wschodniej znacznie wzrośnie dzięki nowej podaży, lecz skumulowany wzrost roczny w najbliższych trzech latach będzie liczył tylko 3,5%.

Wskaźniki obłożenia hoteli i RevPAR w 2017 roku; źródło: Cushman & Wakefield

Specjaliści zwrócili również uwagę na fakt, iż podaż gruntów lub pustych budynków w centralnych lokalizacjach umożliwiających realizację dużych inwestycji hotelowych lub zmianę ich przeznaczenia w Pradze, Budapeszcie i Wiedniu zupełnie się ogranicza. W związku z tym wymienione rynki są znacznie bardziej kontrolowane przed skutkami nadpodaży niż Warszawa, Sofia czy Bratysława.

„Koniunktura w gospodarce i turystyce na wszystkich rynkach Europy Środkowo-Wschodniej zachęca inwestorów poszukujących większych zysków do inwestowania w regionie. Jednak w pierwszej połowie 2018 roku zawarto niewiele transakcji ze względu na brak nieruchomości wystawianych na sprzedaż, a czasami wygórowane oczekiwania lub niepewność sprzedających, którzy mają ograniczone możliwości reinwestowania kapitału” – tłumaczy Frederic Le Fichoux, dyrektor sekcji rynku hotelowego w regionie Europy, Cushman & Wakefield.

Na ten moment popyt nadal jest większy od podaży na większości rynków, a eksperci nie przewidują przewrotowych zmian. Dość powiedzieć, że tylko w kraju nad Wisłą planowane są w nieodległej przyszłości inauguracje aż 7 hoteli marki ibis.

„W 2018 roku kluczowe wskaźniki efektywności rynku hotelowego w Polsce nie rosną już tak dynamicznie, jak w poprzednich latach. W Warszawie odnotowano nieznaczny spadek wskaźnika obłożenia hoteli oraz przychodów RevPar, co było spowodowane przede wszystkim oddaniem do użytku ok. 1200 nowych pokoi w okresie od pierwszej połowy 2017 roku do pierwszego półrocza 2018 roku. Miasto nadal przyciąga jednak uwagę inwestorów ze względu na dużą liczbę realizowanych inwestycji deweloperskich” – podsumowała Maria Zielińska, starszy doradca ds. rynku hotelowego, Cushman & Wakefield Polska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.