Strona głównaHotelarstwoPodsłuchy w PHH - wniosek o śledztwo Rady Europy

Podsłuchy w PHH – wniosek o śledztwo Rady Europy

Po ujawnieniu przez „Wyborczą” kontrowersyjnych działań Polskiego Holdingu Hotelowego (PHH), 25 parlamentarzystów złożyło wniosek do komisji prawa i praw człowieka Rady Europy, aby zbadać informacje na temat potencjalnej inwigilacji opozycji w hotelach zarządzanych przez spółkę.

Jeśli wniosek zostanie przyjęty, sprawozdawca wybrany przez komisję odwiedzi Polskę, aby ocenić, czy w hotelach należących do PHH służby specjalne prowadzą nielegalne działania inwigilacyjne wobec osób związanych z opozycją.

Wśród osób, które mogły być objęte inwigilacją, znajdują się białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska, Bartosz Kramek z Fundacji Otwarty Dialog oraz działacze polskiej opozycji.

W całej aferze kluczową rolę odgrywa Polski Holding Hotelowy, który zarządza hotelami, w których miały mieć miejsce nielegalne działania. W kontekście omawianej sprawy istnieją dwa kluczowe dowody. Pierwszym z nich jest e-mail z 9 września 2020 roku, wysłany przez prezesa Polskiego Holdingu Hotelowego (PHH), Gheorghe Cristescu, do posła PiS, Joachima Brudzińskiego. W wiadomości tej prezes PHH informuje Brudzińskiego o planowanym na następny dzień spotkaniu polskich liderów opozycji oraz Swiatłany Cichanouskiej w hotelu Courtyard by Marriott w Warszawie, zarządzanym przez PHH. E-mail zawiera szczegółowe informacje na temat tego wydarzenia, takie jak godzina, miejsce, lista uczestników oraz zastosowane środki bezpieczeństwa.

Drugi dowód stanowi notarialnie poświadczone zeznanie Roberta Z., szefa bezpieczeństwa w PHH. W zeznaniu tym Robert Z. twierdzi, że jego obowiązkiem w PHH było prowadzenie tajnej współpracy ze służbami specjalnymi oraz inwigilowanie Bartosza Kramka na ich polecenie. Robert Z. zaznacza również, że o sprawie wiedział Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA i poseł PiS.

Mimo publikacji tych informacji, PHH zaprzeczyło słowom Roberta Z. i utrzymuje, że w hotelach spółki nie dochodzi do bezprawnych działań służb, a współpraca z nimi odbywa się w granicach wyznaczonych przez prawo. PHH jednak nie zaprzeczyło, że prezes Polskiego Holdingu Hotelowego, Gheorghe Marian Cristescu przekazywał posłowi PiS Joachimowi Brudzińskiemu informacje na temat spotkania działaczy opozycji w hotelu należącym do PHH.

Wnioskodawcą inicjatywy jest poseł Nowej Lewicy, Krzysztof Śmiszek, który wraz z innymi posłami do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zebrał potrzebne podpisy. Śmiszek zwraca uwagę na szybką reakcję i zainteresowanie sprawą ze strony posłów z różnych krajów, co świadczy o świadomości zagrożeń dla demokracji w Polsce.

Jeśli Rada Europy przyjmie wniosek, wszczęcie śledztwa może doprowadzić do pełnego i transparentnego wyjaśnienia roli PHH w tej kontrowersyjnej sprawie, a także do zbadania potencjalnych konsekwencji dla wszystkich zaangażowanych stron. W ten sposób wnioskodawcy mają nadzieję na rzetelne i bezstronne dochodzenie oraz ewentualne wezwanie polskich władz do zaprzestania takich praktyk.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.