GfK – An NIQ Company: Poprawa nastrojów finansowych

0
505

Pomimo trudności ostatnich lat, związanych z kryzysem, wysoką inflacją oraz rosnącymi kosztami utrzymania, Polacy zaczynają dostrzegać poprawę w swojej sytuacji finansowej.

Z danych zebranych przez GfK – An NIQ Company wynika, że 43% badanych odczuwa pogorszenie swojego stanu finansowego w porównaniu do roku ubiegłego, co stanowi znaczną poprawę w porównaniu do 53% zarejestrowanych pół roku temu. Co więcej, spadła również liczba osób, które przewidują dalsze pogorszenie swojej sytuacji ekonomicznej – obecnie jest to 27% ankietowanych, podczas gdy jeszcze w marcu było to 37%.

Zmniejszająca się pesymistyczna prognoza wskazuje na rosnący optymizm wśród konsumentów. Ponad połowa badanych sądzi, że ich położenie finansowe pozostanie stabilne, a niemal co czwarta osoba liczy na jego poprawę w najbliższych miesiącach. Zdaniem ekspertów GfK, jest to trzecia kolejna fala badania, w której następuje sukcesywne zwiększanie się pozytywnych oczekiwań finansowych Polaków.

Optymizm ten może przełożyć się na zachowania konsumpcyjne. Przed nami Black Week i święta Bożego Narodzenia, okresy zazwyczaj charakteryzujące się zwiększonymi wydatkami. Ekspertka GfK zauważa, że w obliczu stabilizujących się nastrojów konsumenckich, Polacy mogą być skłonni do większych wydatków na promocje oraz przygotowania świąteczne, co może oznaczać odstąpienie od strategii silnego oszczędzania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.