Coraz więcej poszukujących pracy, ale coraz mniej ofert w gastronomii

0
1560

Pracodawcy zamieścili we wrześniu o 8 proc. mniej ogłoszeń o pracę niż w sierpniu – jak wynika z danych serwisu ogłoszeniowego OLX. Spadki widoczne są w branży gastronomicznej (o 20 proc.), a także w powiązanej z nią kategorią Dostawca, kurier miejski (spadek liczby ofert o prawie 30 proc. w porównaniu z sytuacją sprzed roku).

Pracodawcy nie chcą zatrudniać

Niepewność gospodarcza i dynamicznie rosnące koszty prowadzenia działalności wpływają na spadek zapotrzebowania na pracowników fizycznych. Pesymizm pracodawców widoczny jest w takich branżach, jak gastronomia, hotelarstwo, budownictwo czy też na stanowiskach jako kurierzy miejscy. W przypadku tej ostatniej grupy spada również zainteresowanie kandydatów – w porównaniu z danymi z września 2021 r. użytkownicy OLX zamieścili o 13 proc. mniej odpowiedzi na ogłoszenia z tej kategorii.

Inaczej jest jednak w branżach takich, jak marketing i PR, gdzie w ujęciu rok do roku odnotowano wzrost liczby ofert. Wzrasta także zapotrzebowanie na pracowników ochrony oraz specjalistów z zakresu montażu i serwisu.

…a nadal są chętni do pracy

Jak pokazują dane OLX, wrzesień przyniósł wyraźny wzrost aktywności poszukujących pracy – ich liczba wzrosła o 11 proc. w ujęciu rocznym i o 9 proc w porównaniu z sierpniem tego roku. Również sami kandydaci są bardziej aktywni, o czym świadczy przesłanie o 15 proc. więcej odpowiedzi w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, a także o 14 proc. więcej w porównaniu miesiąc do miesiąca. Co ciekawe, mimo spadku zapotrzebowania, coraz więcej osób chce pracować w gastronomii (wzrost o 1/4 rok do roku w liczbie odpowiedzi na ogłoszenia).

Nastroje pracowników

Z badania przeprowadzonego przez OLX Praca pod koniec sierpnia tego roku* wynika, że wśród szukających pracy jedynie 2 proc. ocenia, że łatwo jest teraz znaleźć zatrudnienie, a 12 proc. uważa, że raczej łatwo. Z kolei według ponad połowy (54 proc.) respondentów znalezienie nowej pracy jest aktualnie trudne.

Pośród tych, którzy pracę zmienili w ciągu roku (wrzesień 2021 – sierpień 2022) nastroje kształtowały się zgoła inaczej. Wśród respondentów 25 proc. uznało, że raczej łatwo było im znaleźć pracę, a dla kolejnych 17 proc. proces ten był bardzo łatwy. Na trudności w znalezieniu pracy wskazało 30 proc.

Kierunek: zagranica

Po raz kolejny bardzo wysokim zainteresowaniem cieszy się możliwość pracy za granicą – w tej kategorii użytkownicy OLX przesłali o 70 proc. więcej odpowiedzi pracodawcom. Inflacja prawdopodobnie utrzyma się na dwucyfrowym poziomie przez kolejne miesiące, a zapowiedź blisko 15 proc. wzrostu pensji minimalnej w Niemczech powinna dalej sprzyjać wzrostowi poszukujących pracy za granicą.

Niemcy są głównym krajem z największą dostępnością ofert pracy zagranicznej na OLX. Jako kierunek zarobkowy Polacy wybierają również Holandię. Niezależnie od pory roku ofert pracy za granicą jest cały czas całkiem sporo.

* N = 500.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.