Strona głównaHotelarstwoHotele Polskiego Holdingu Hotelowego na podsłuchu

Hotele Polskiego Holdingu Hotelowego na podsłuchu

Gazeta Wyborcza ustaliła, że w hotelach należących do Polskiego Holdingu Hotelowego, zarządzanego przez Gheorgha Mariana Cristescu, „służby specjalne nieoficjalnie prowadzą inwigilację gości”, w tym działaczy opozycji.

Gazeta Wyborcza ujawniła niepokojącą korespondencję hotelową, która wskazuje na naruszanie zasad branży hotelarskiej przez Polski Holding Hotelowy (PHH) i potencjalną współpracę z służbami specjalnymi. Korespondencja dotyczyła szczegółów spotkania działaczy Platformy Obywatelskiej ze Swiatłaną Cichanouską. W wiadomościach wspomniano o obecności funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa oraz „lekarza sanitarnego” – określenia, które według rozmówców „Wyborczej” może oznaczać wsparcie techniki specjalnej, takiej jak podsłuch i obserwacja.

Robert Z., były kierownik ds. bezpieczeństwa Polskiego Holdingu Hotelowego, opowiada o rozmowie z prezesem Cristescu oraz o spotkaniu z Maciejem Wąsikiem, zastępcą koordynatora ds. służb specjalnych. Robert Z. twierdzi, że odmówił udziału w planowanym procederze, sugerując zamiast tego, aby służby podstawiły własnego człowieka na spotkaniu. Podejrzenia dotyczące ewentualnej współpracy ABW z kelnerem, który mógł zgodzić się na współpracę, również zostały poruszone.

– Cristescu wezwał mnie do gabinetu. Powiedział, że trzeba chłopcom pomóc, bo może coś by chcieli wiedzieć z tego spotkania – opowiada „Wyborczej” Robert Z.

Gazeta Wyborcza opisuje także sprawę związanej z Bartoszem Kramkiem, prezesem Fundacji Otwarty Dialog, który pozostaje w konflikcie z rządem PiS. Były pracownik Polskiego Holdingu Hotelowego (PHH), Robert Z., zeznał, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zlecała nieformalną obserwację gości hotelowych, w tym Kramka. Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych, miał być zainteresowany zdobyciem kompromitujących informacji na temat szefa Otwartego Dialogu.

Robert Z. został zatrudniony w PHH jako kierownik ds. bezpieczeństwa, a jego obowiązki obejmowały m.in. współpracę z służbami bezpieczeństwa i pozyskiwanie informacji wrażliwych dotyczących bezpieczeństwa państwa. W swoim oświadczeniu, Robert Z. opisuje sytuację z jesieni 2019 r., gdy prezes PHH, Gheorghe Marian Cristescu zasugerował, aby poinformował Macieja Wąsika o pobycie Kramka w hotelu. W rezultacie, Robert Z. miał spotkanie z oficerami ABW, na którym otrzymał polecenie informowania służb o każdym przyjeździe Kramka do hotelu oraz współpracowania przy instalacji technicznych środków operacyjnych w jego pokoju, a w razie niemożności, umożliwienie przeszukania pokoju po jego opuszczeniu.

Robert Z., były pracownik Polskiego Holdingu Hotelowego, opisuje w swoim oświadczeniu, jak zaczął podejrzewać, że współpraca z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) w sprawie Bartosza Kramka, prezesa Fundacji Otwarty Dialog, miała na celu walkę z aktywistą krytykującym rząd PiS, a nie ściganie przestępcy. Z tego powodu zaczął unikać kontaktów z ABW i udawać pomoc w zatrzymaniu Kramka, informując służby o fałszywej rezerwacji pokoju hotelowego.

Gdy ABW zainstalowało kamery i podsłuchy, okazało się, że Kramek był za granicą, co wywołało pretensje agentów wobec Roberta Z. W końcu zdecydował się powiadomić Kramka o nielegalnych działaniach ABW, tłumacząc, że dalsze milczenie było potencjalnie niebezpieczne i nie chciał brać udziału w łamaniu prawa.

– Wiem, że zbierają na mnie kwity i będą rozpowszechniać kłamstwa (…) Nie chciałem po prostu brać udziału w łamaniu prawa — mówi „GW” Robert Z.

Więcej informacji na ten temat można przeczytać tutaj:
https://wyborcza.pl/7,75398,29666822,hotel-na-podsluchu-jak-sluzby-pis-sledza-opozycje.html

 

Sprostowania Polskiego Holdingu Hotelowego sp. z o.o. do materiału: „Hotele Polskiego Holdingu Hotelowego na podsłuchu”, opublikowanego w serwisie internetowym horecabc.pl, w dniu 17.04.2023 r.

  1. Nieprawdziwa jest sugestia zawarta artykule: „Hotele Polskiego Holdingu Hotelowego na podsłuchu”, jakoby w hotelach Polskiego Holdingu Hotelowego sp. z o.o. (PHH) dochodziło do bezprawnej inwigilacji gości, w tym działaczy opozycji. PHH zdecydowanie temu zaprzecza. O ile jakiekolwiek informacje udzielane są służbom państwa, odbywa się to w wykonaniu obowiązków ustawowych, w granicach i na podstawie przepisów obowiązującego prawa.
  2. Nieprawdziwa jest informacja podana w artykule: „Hotele Polskiego Holdingu Hotelowego na podsłuchu”, jakoby spotkanie działaczy Platformy Obywatelskiej z udziałem Swiatłany Cichanouskiej w jednym z hoteli PHH było pretekstem do bezprawnej inwigilacji przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) z udziałem pracowników hotelu PHH. Zgodnie z wiedzą Polskiego Holdingu Hotelowego sp. z o.o. (PHH) jedyną służbą uczestniczącą w tym spotkaniu była Służba Ochrony Państwa, co jest standardową procedurą w każdym hotelu w przypadku spotkań organizowanych z udziałem osób ochranianych przez tę służbę. PHH zaprzecza, aby podczas tego spotkania prowadzone były jakiekolwiek czynności operacyjne Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) z udziałem pracowników hotelu. Polski Holding Hotelowy sp. z o.o. zaprzecza także, aby ze strony zarządu PHH miało dochodzić do rzekomego nakłaniania pracowników PHH do współpracy z ABW w zakresie prowadzenia bezprawnej inwigilacji.
  3. Nieprawdziwa jest sugestia zawarta w artykule „Hotele Polskiego Holdingu Hotelowego na podsłuchu” jakoby Prezes Zarządu Polskiego Holdingu Hotelowego Sp. z o.o. (PHH) – Gheorghe Marian Cristescu miał inspirować prowadzenie nielegalnej inwigilacji względem p. Bartosza Kramka w hotelach zarządzanych przez PHH.
  4. Nieprawdziwa jest informacja zawarta w artykule: „Hotele Polskiego Holdingu Hotelowego na podsłuchu”, jakoby w hotelach zarządzanych przez Polski Holding Hotelowy sp. z o.o. (PHH) miało dochodzić do bezprawnej inwigilacji p. Bartosza Kramka. O ile jakiekolwiek bezprawne działania w tym zakresie podejmował pan Robert Z. – były pracownik PHH, na którego relacje powołuje się portal horecabc.pl, to odbywały się one poza wiedzą i bez zgody PHH.

Polski Holding Hotelowy sp. z o.o.
Komitetu Obrony Robotników 39G | 02-148 Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.