Zerowy VAT kołem ratunkowym dla dolnośląskiej turystyki?

0
508

Samorząd województwa dolnośląskiego wystąpił do rządu z prośbą o pomoc dla przeżywającego gigantyczny kryzys lokalnego sektora turystycznego. Czasowe zwolnienie z podatku VAT, obejmujące przedsiębiorstwa świadczące usługi w branży travel, mogłoby znacząco ułatwić proces adaptacji do nowej rzeczywistości wielu firmom.

Marszałek Cezary Przybylski wystosował oficjalne pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym proponuje, aby polski rząd czasowo zawiesił obowiązek odprowadzania podatku VAT przez przedsiębiorstwa świadczące usługi turystyczne w regionie Dolnego Śląska. Branża travel stanowi bowiem jeden z głównych motorów napędowych tamtejszej gospodarki, ale w dobie pandemii koronawirusa została całkowicie sparaliżowana.

„Turystyka znacząco wpływa na funkcjonowanie Dolnego Śląska, kreując zatrudnienie, ale też rozwój regionalny. Już w marcu powołałem specjalny zespół koordynujący prace w zakresie pomocy branży turystycznej. Teraz przedstawiamy propozycje konkretnego działania, które może przynieść korzyść podnoszącej się z kryzysu turystyce na Dolnym Śląsku” – tłumaczy marszałek Przybylski.

Dokument, który przed kilkoma dniami trafił do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zawiera kluczowy postulat o obniżeniu obowiązujących stawek VAT do poziomu 0% na okres 12 miesięcy dla dolnośląskich firm i przedsiębiorców działających w sektorze travel lub branżach ściśle z nim powiązanych. Oznacza to, że ewentualna ulga podatkowa mogłaby objąć także przedsiębiorstwa świadczące usługi hotelarskie i noclegowe, jak również oferujące zwiedzanie miejsc historycznych czy rezerwatów przyrody.

Niezależnie od rodzaju działalności gospodarczej czy liczby zatrudnionych pracowników, wszyscy prowadzący swoje biznesy na Dolnym Śląsku mogą też starać się o dofinansowanie w ramach Dolnośląskiego Pakietu Gospodarczego, który został zainaugurowany w ubiegłym miesiącu. Na pomoc dla miejscowych przedsiębiorców samorząd przeznaczy ponad miliard złotych.

„Potrzebujemy konkretnych działań, które wesprą przedsiębiorców na Dolnym Śląsku. W ten sposób uzupełnimy ofertę przedstawioną w Dolnośląskim Pakiecie Gospodarczym” – dodaje Michał Bobowiec, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.