Zerowy VAT kołem ratunkowym dla dolnośląskiej turystyki?

0
155

Samorząd województwa dolnośląskiego wystąpił do rządu z prośbą o pomoc dla przeżywającego gigantyczny kryzys lokalnego sektora turystycznego. Czasowe zwolnienie z podatku VAT, obejmujące przedsiębiorstwa świadczące usługi w branży travel, mogłoby znacząco ułatwić proces adaptacji do nowej rzeczywistości wielu firmom.

Marszałek Cezary Przybylski wystosował oficjalne pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym proponuje, aby polski rząd czasowo zawiesił obowiązek odprowadzania podatku VAT przez przedsiębiorstwa świadczące usługi turystyczne w regionie Dolnego Śląska. Branża travel stanowi bowiem jeden z głównych motorów napędowych tamtejszej gospodarki, ale w dobie pandemii koronawirusa została całkowicie sparaliżowana.

„Turystyka znacząco wpływa na funkcjonowanie Dolnego Śląska, kreując zatrudnienie, ale też rozwój regionalny. Już w marcu powołałem specjalny zespół koordynujący prace w zakresie pomocy branży turystycznej. Teraz przedstawiamy propozycje konkretnego działania, które może przynieść korzyść podnoszącej się z kryzysu turystyce na Dolnym Śląsku” – tłumaczy marszałek Przybylski.

Reklama

Dokument, który przed kilkoma dniami trafił do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zawiera kluczowy postulat o obniżeniu obowiązujących stawek VAT do poziomu 0% na okres 12 miesięcy dla dolnośląskich firm i przedsiębiorców działających w sektorze travel lub branżach ściśle z nim powiązanych. Oznacza to, że ewentualna ulga podatkowa mogłaby objąć także przedsiębiorstwa świadczące usługi hotelarskie i noclegowe, jak również oferujące zwiedzanie miejsc historycznych czy rezerwatów przyrody.

Niezależnie od rodzaju działalności gospodarczej czy liczby zatrudnionych pracowników, wszyscy prowadzący swoje biznesy na Dolnym Śląsku mogą też starać się o dofinansowanie w ramach Dolnośląskiego Pakietu Gospodarczego, który został zainaugurowany w ubiegłym miesiącu. Na pomoc dla miejscowych przedsiębiorców samorząd przeznaczy ponad miliard złotych.

„Potrzebujemy konkretnych działań, które wesprą przedsiębiorców na Dolnym Śląsku. W ten sposób uzupełnimy ofertę przedstawioną w Dolnośląskim Pakiecie Gospodarczym” – dodaje Michał Bobowiec, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.