Warszawa zorganizuje duży, międzynarodowy kongres w 2022

0
853

Na dorocznym kongresie FIG International Federation of Surveyors, który w tym roku odbywał się w formie wirtualnej w Holandii, zapadła decyzja o tym, że w przyszłym roku Światowy Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów odbędzie się w Warszawie zamiast w Ghanie w RPA. Decyzja została podjęta z powodu obostrzeń związanych z pandemią i możliwych trudności w podróżowaniu do RPA.

Stowarzyszenie Geodetów Polskich (SGP) rozpoczęło starania o zdobycie praw do organizacji FIG Working Week 2024 na początku 2019 roku. Konkurentem Polski była Australia i oba kraje miały prezentować swoje oferty na ubiegłorocznym kongresie, który był zaplanowany w Amsterdamie. Polska zdecydowała na organizację wydarzenia w Warszawie, a Australia w Brisbane. Niestety z powodu COVID-19 wydarzenie zostało przeniesione na 2021r. i odbyło się w formie online. Oferty Australii i Polski zostały przesunięte na 2025 rok i głosowanie miało mieć miejsce na wirtualnym Walnym Zebraniu Członków FIG w czerwcu br. Ostatecznie zapadła decyzja o przekazaniu praw do organizacji wydarzenia w 2022 roku Polsce, a w 2025 Australii. Kongres w RPA został przesunięty na 2026 rok. Decyzję oficjalnie ogłoszono w dn. 20 czerwca 2021 roku podczas General Assembly, gdzie przedstawicielami Stowarzyszenia Geodetów Polskich byli: dr inż. Ludmiła Pietrzak, dr inż. Krzysztof Bakuła oraz Anna Górska z Symposium Cracoviense, wspierająca SGP w kwestiach organizacyjnych.

FIG, czyli Międzynarodowa Federacja Geodetów (International Federation of Surveyors) założona w 1878 roku w Paryżu, jest wiodącą organizacją międzynarodową reprezentującą interesy geodetów na całym świecie. To federacja krajowych stowarzyszeń członkowskich, obejmująca cały zakres dziedzin zawodowych w ramach światowego środowiska geodezyjnego. Stanowi międzynarodowe forum dyskusji i rozwoju, mające na celu promowanie praktyk i standardów zawodowych. Jest to uznana przez ONZ organizacja pozarządowa (NGO), reprezentująca ponad 120 krajów na całym świecie, a jej celem jest zapewnienie, że dyscypliny badawcze i wszyscy, którzy je praktykują, spełniają potrzeby rynków i społeczności, którym służą.

FIG Working Week jest organizowany co roku, natomiast Kongres FIG organizowany co 4 lata, jest bardziej prestiżowym wydarzeniem i gromadzi więcej uczestników. Wszyscy liczą na to, że w przyszłym roku do Warszawy zawita od 1500 do 2000 delegatów.

Symposium Cracoviense wspierało SGP we wszystkich etapach starań o pozyskanie wydarzenia do Polski, od wspólnego przygotowania profesjonalnej oferty (Bid Booka), po wspólne przygotowanie wirtualnej prezentacji. Podczas kongresu FIG w Warszawie Symposium Cracoviense będzie pełniło rolę DMC, odpowiadając m.in. za logistykę oraz organizację wycieczek technicznych i turystycznych dla delegatów. Anna Górska, Doradca Zarządu Symposium Cracoviense, która była zaangażowana w proces bidowania od początku, mówi „Kongresy międzynarodowe wracają do naszego kraju, a branża jest na to w 100% przygotowana. Bardzo cieszy fakt, że Zarząd FIG nam zaufał i jest przekonany, że pomimo krótkiego czasu na przygotowania, partnerzy z Polski sprostają wszystkim wyzwaniom dotyczącym bezpiecznej i profesjonalnej organizacji wydarzenia”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.