W Warszawie restauratorzy zapłacą za ogródki 1 grosz?

0
977

Z propozycją projektu uchwały rady miasta wyszła partia Zielonych. Ma ona sprawić, że wszyscy warszawscy restauratorzy chcący rozstawić ogródki na terenach miejskich zapłacą za nie 1 grosz.

Co ważne, propozycję Zielonych popierają inne ugrupowania, a tylko tak pomysł ma szansę by wejść w życie. Akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem skomentowała posłanka Zielonych Urszula Zielińska, która stwierdziła, że sytuacja warszawskich restauratorów jest dramatyczna i naturalnym jest chęć pomocy im choćby w taki sposób i zdjęcia części obciążeń podatkowych, z którymi muszą się zmierzyć bez względu na to czy mają zamówienia czy nie. Zainaugurowana przez nią akcja nosi nazwę „Wspieraj warszawskie gastro!”.

Urszula Zielińska, Posłanka Zielonych
„Sytuacja wielu lokali i ich pracowników w Warszawie jest dramatyczna. Stąd nasze kolejne działania adresowane do przedsiębiorców w odpowiedzi na apele, które trafiają do mojego biura poselskiego.”

Reklama

Projekt uchwały zakłada, że bonifikata w opłatach miałaby obowiązywać warszawskich restauratorów do końca 2021 roku. Pomysł jak pisaliśmy popierają radni innych opcji politycznych, którzy pozytywnie go oceniają i komentują.

Mariusz Frankowski, KO
„Jeśli obniżenie opłaty za ogródki do kwoty minimalnej jest możliwe prawnie, to jak najbardziej byłbym za akceptacją takiej propozycji na poziomie miasta. Każda forma pomocy dla branży gastronomicznej jest warta poparcia.

To był też swego czasu magnes na turystów, nie tylko z Polski, lecz także z innych krajów.”

Maciej Binkowski, Radny PiS
„To branża, która w wyniku pandemii jest chyba najbardziej poszkodowana, być może razem z hotelarzami. Każda możliwość zarobku i każda możliwość ulgi jest dla nich na wagę złota, żeby przetrwać ten niepewny, miejmy nadzieję, że jednak kończący się już, czas.

To dobry pomysł do rozważenia.”

Plany ratusza do tej pory zakładały, że restauratorzy mieliby zapłacić tylko 25% opłat, które były wymagane przez pandemią. Przypomnijmy, że poza opłatami bardzo dużym problemem jest dziś uzyskanie pozwolenia na budowę ogródka, tak by na 15 maja były gotowe i mogły przyjmować pierwszych gości (jeśli rząd utrzyma swoje obietnice dotyczące odmrażania gastronomii). Z naszych informacji wynika, że wnioski będą dopiero rozpatrywane od momentu opublikowania rozporządzenia lub nawet od 15 maja, czyli pierwszego dnia możliwości działania ogródków. To może sprawić, że restauratorzy praktycznie otworzą ogródki dużo później, że względu na niedopełnione formalności. Możesz o tym przeczytać w naszym artykule W Warszawie szykuje się skandal z ogródkami gastronomicznymi!

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!