Rynek hotelowy urośnie w tym roku o 7 tysięcy pokojów

0
1698
W tym roku zasoby hotelowe w naszym kraju zwiększą się o ponad 7 tysięcy pokojów. Wiele obiektów otwartych zostanie w miejscowościach turystycznych, a najwięcej miejsc noclegowych przybędzie w Warszawie.

W 2018 roku mogliśmy obserwować dalszy wzrost rynku hotelowego, zarówno pod względem popytu, jak i nowej podaży. Liczba noclegów udzielonych na terenie naszego kraju wzrosła o 7%, a polskie lotniska obsłużyły 15% więcej pasażerów (41,74 mln) niż rok wcześniej. W Polsce mamy już ponad 2800 skategoryzowanych obiektów hotelowych, które oferują około 137 tys. pokojów.

W minionym roku większość największych rynków hotelowych w kraju nie odnotowała jednak znaczącego wzrostu wyników operacyjnych. Zdaniem Bartłomieja Zagrodnika, Partnera Zarządzającego w Walter Herz, to rezultat znaczącej liczby otwarć nowych obiektów, które miały miejsce w 2018 roku.

„Ubiegły rok nie zapisał się też dużą ilością transakcji inwestycyjnych w segmencie hotelowym, czego przyczyną były przede wszystkim wysokie oczekiwania cenowe oraz niewystarczająca ilość dostępnych ofert” – przyznaje Zagrodnik.

W 2018 roku właściciela zmienił m.in. położony w centrum Warszawy hotel Holiday Inn, krakowski hotel Park Inn by Radisson i czterogwiazdkowy hotel Gromada oraz gdański Holiday Inn Express.



Warszawa z 1300 nowymi miejscami noclegowymi

Warszawę, która dysponuje największą ofertą noclegową w kraju (14,6 tys. pokojów w 97 w skategoryzowanych obiektach), czekają w tym roku kolejne, ciekawe otwarcia. Według szacunkowych danych Walter Herz, warszawski rynek wzbogaci się w tym roku o ponad 1300 pokojów hotelowych. Do użytkowania mają zostać oddane m.in. hotel Vienna House ze 164 pokojami, Motel One ze 333 pokojami, Four Points by Sheraton ze 192 pokojami, Moxy ze 141 pokojami, Ibis Styles z 214 pokojami, czy hotel Puro ze 120 pokojami.

Drugi pod względem wielkości w kraju krakowski rynek hotelowy może pochwalić się dobrymi zeszłorocznymi wynikami, jeśli chodzi o liczbę udzielonych noclegów, a także zbilansowaną strukturą gości i stabilnymi wynikami operacyjnymi. To sprawia, że Kraków skutecznie przyciąga międzynarodowych inwestorów. Sprzyja temu również rosnąca z roku na rok popularność miasta wśród turystów. W 2018 roku stolicę Małopolski odwiedziło blisko 13,5 mln turystów, o 4% więcej niż rok wcześniej. Goście mogą korzystać ze 168 renomowanych obiektów znajdujących się w aglomeracji, które dysponują blisko 11,2 tys. pokoi.

Według danych Walter Herz, w tym roku krakowska baza ma się zwiększyć o 400 pokojów hotelowych. Do najciekawszych, premier zapowiadanych w mieście należy MGallery by Sofitel z 64 pokojami, Radisson Red z 230 pokojami i hotel Ibis Styles Santorini ze 120 pokojami.




W Trójmieście przybędzie dwa razy więcej pokojów hotelowych niż w Krakowie

Dwa razy więcej niż w Krakowie przybędzie w tym roku pokojów hotelowych w Trójmieście. Rok 2019 przyniesie rynkowi trójmiejskiemu 800 nowych miejsc noclegowych w nowo otwieranych hotelach. Gości powitać ma m.in. hotel Deo Plaza (Radisson Blu) z 350 pokojami, Holiday Inn z 236 pokojami i Radisson Blu Sopot z 230 pokojami. W Gdańsku nowe hotele powstają głównie na Wyspie Spichrzów w pobliżu Starego Miasta oraz na postyczniowych terenach Młodego Miasta. Znaczącą liczbę wśród budowanych w Trójmieście hoteli stanowią condohotele, które dominują w ośrodkach turystycznych.

We Wrocławiu, jak podaje Walter Herz w najnowszym raporcie o rynku hotelowym, zasoby hotelowe wzrosną w roku bieżącym o około 430 pokojów. Wśród tegorocznych otwarć znajdzie się hotel Best Western Premier z 64 pokojami, Altus Palace z 91 pokojami, przylotniskowy hotel Arche ze 120 pokojami, hotel Blue Sky ze 107 pokojami, hotel Traffic z 36 pokojami.

Poznański rynek hotelowy, w przeciwieństwie do innych aglomeracji, odnotował w 2018 roku ponadprzeciętny wzrost cen. Było to wynikiem organizacji w mieście licznych targów, wizyt biznesowych przy ograniczonej w ostatnich latach nowej podaży w segmencie hotelowym. W ubiegłym roku w Poznaniu zostało jednak oddanych kilka nowych hoteli, w tym Altushotel ze 109 pokojami, Focus z 94 pokojami, czy Park Inn by Radisson ze 166 pokojami. W 2019 roku w stolicy Wielkopolski planowane jest otwarcie kolejnych obiektów, które mają przynieść około 240 pokojów hotelowych.

Więcej informacji znajdą Państwo w raporcie Walter Herz

Walter Herz to wiodący na rynku, polski podmiot prowadzący działalność w sektorze nieruchomości komercyjnych. Firma świadczy kompleksowe, specjalistyczne usługi w zakresie doradztwa inwestycyjnego, zapewnia pełną obsługę firmom oraz instytucjom związanym z rynkiem nieruchomości. Eksperci Walter Herz wspierają klientów w poszukiwaniu i wynajmie powierzchni, komercjalizacji inwestycji, a także procesie zarządzania i administrowania projektami. Firma powołała pierwszą w kraju Akademię Najemcy, która oferuje najemcom powierzchni komercyjnych z całej Polski bezpłatne szkolenia stacjonarne prowadzone w Warszawie i innych miastach. W trosce o najwyższy poziom etyczny świadczonych usług agencja wprowadziła Kodeks Dobrych Praktyk. Firma Walter Herz jest zrzeszona w organizacjach i stowarzyszeniach wspierających rozwój sektora BPO/SSC w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.