Pizza ciągle najpopularniejsza w dostawie

0
631
Polacy bezsprzecznie są fanami pizzy, również tej zamawianej z dostawą do domu. Z danych PizzaPortal.pl wynika, że kuchnia włoska stanowi aż 61% zamówień składanych za pośrednictwem serwisu. Te upodobania nie różnią jednak Polaków od mieszkańców innych państw. Włoskie danie jest jednym z najpopularniejszych na świecie, dlatego 9 lutego obchodzimy jego święto – Międzynarodowy Dzień Pizzy. Z tej okazji zebrano najważniejsze statystyki dotyczące tego włoskiego przysmaku.

Pizza w Polsce od lat jest najpopularniejszym daniem zamawianym online z dostawą do domu lub biura. Potrawy kuchni włoskiej to aż 61% zamówień z dostawą, a wśród nich prym wiedzie pizza. To właśnie pizzerie mają w Polsce największe doświadczenie w dostawie jedzenia do domu, ponieważ nawet 80% ich zamówień stanowią te realizowane z dowozem.

Większymi od Polaków smakoszami pizzy okazują się być jedynie mieszkańcy Szwecji, gdzie kuchnia włoska stanowi aż 75% zamówień w dostawie. W Niemczech to 46% (również tu pizza to najpopularniejsza potrawa w dostawie), w Austrii – 22%, w Turcji – 21%, w Argentynie – 20%, w Grecji – 18%, a w USA – 17%.

Reklama
Pizza a geografia Polski

Największymi miłośnikami pizzy są mieszkańcy Trójmiasta – Sopotu, Gdańska i Gdyni. Na czwartym miejscu rankingu „Pizzomaniaków” znaleźli się łodzianie, a na kolejnych mieszkańcy Rumii, Krakowa, Poznania, Torunia, Wrocławia i Zielonej Góry.

„Z naszych danych wynika, że Polacy średnio na jedno zamówienie kuchni włoskiej wydają prawie 40 zł. Nieznacznie różne są jednak ceny najpopularniejszej z pizz – capricciosy – w poszczególnych miastach. Stosowany przez nas tzw. Capricciosa Index, czyli uśredniona cena tego rodzaju pizzy w danym mieście pokazuje, że w Warszawie za jedną capricciosę trzeba zapłacić 33 zł, w Krakowie 31 zł, w Łodzi i we Wrocławiu 29 zł, w Poznaniu 28 zł, a w Toruniu tylko 22 zł. Najpopularniejszym rozmiarem pizzy jest zaś ta o średnicy 42 cm, którą wybiera 18 proc. zamawiających” – mówi Piotr Kruszyński, CEO PizzaPortal.pl.Jaką pizzę kochają Polacy?

Tutaj upodobania Polaków są stałe – najchętniej wybieramy capricciosę. Z danych PizzaPortal.pl wynika, że pizza ta króluje w dostawie od początku istnienia serwisu. Druga w kolejności najpopularniejszych pizz jest margherita, trzecie miejsce na podium zajmuje pepperoni. Kolejnymi pod względem popularności są pizza hawajska, salami, mafioso, funghi, roma, supreme i wiejska. Chętnie jemy też pizzę z sosami – numerem jeden jest czosnkowy, popularne są także pomidorowy, ostry, BBQ, musztardowo-miodowy i serowy. Z dodatków najczęściej wybieramy szynkę (19%), salami (15%), pieczarki (14%), cebulę (12%), boczek (6%), kebab, oliwki, czosnek i jalapeño (5%).

PizzaPortal.pl to pierwszy w Polsce i jeden z największych serwisów do zamawiania jedzenia online. Powstał w 2010 roku i od początku ma swoją siedzibę w Łodzi. Współpracuje już z blisko 4000 lokali w ponad 300 miastach na terenie całej Polski.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!