Obostrzenia dla hoteli na wakacje

0
1449

Wczoraj ogłoszono nowe zasady, które będą obowiązywały od 26 czerwca przez całe wakacje. Rozporządzenie ma się ukazać w sobotę. Zebraliśmy wszystkie informacje na temat zmian, które dotyczą działalności hoteli.

Część wczoraj ogłoszonych zmian wchodzi w życie już od 13 czerwca, ale żadne z nich nie dotyczą hoteli. Skupmy się zatem na nowych zasadach, które mają obowiązywać od 26 czerwca. Przypomnijmy, że wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski zadeklarował, że rozporządzenie z tymi zmianami będzie opublikowane już w najbliższą sobotę.

Zatem od 26 czerwca hotele będą mogły przyjmować gości do limitu 75% zajętości pokoi. Nie wlicza się w to osób zaszczepionych, ale wlicza się osoby, które tylko przechorowały covid. Podczas konferencji minister Niedzielski powiedział, że limity nie będą dotyczyły także dzieci do 12 roku życia. Teraz na stronie rządowej czytamy, że „Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.”. To zdecydowanie zmienia sytuację, co innego wyłączenie z limitu wszystkich dzieci do 12 roku życia, a co innego wyłączenie zorganizowanych grup dzieci w tym wieku. Aby być pewnym w 100% jakie w tym zakresie będzie prawo, należy poczekać na rozporządzenie.

Kolejna ważna dla hoteli, szczególnie resortowych to funkcjonowanie dyskotek. Wiele obiektów prowadzi takie, a więc warto o tym wspomnieć. Zatem od 26 czerwca dyskoteki i kluby muzyczne mogą funkcjonować z limitem do 150 osób. Nie wliczamy w to osób zaszczepionych.

Imprezy okolicznościowe organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej – bez zmian, maksymalnie 150 osób niezaszczepionych.

Ogłoszono także zmianę dotyczącą organizacji konferencji. Obecnie obowiązuje limit 1 osoby na 15 m kw. Od 26 czerwca ten limit zmniejszono do 1 osoby na 10 m kw. W praktyce to niewiele pomaga branży, ponieważ nadal aby zorganizować wydarzenie dla 100 osób, potrzebujemy 1000 m kw powierzchni. Konferencja dla np. 500 osób to już konieczność wygospodarowania powierzchni 5000 m. Oczywiście w limity nie wliczamy osób zaszczepionych.

Jeśli chodzi o wytyczne są one dość proste i zrozumiałe. Jedynym bardzo dużym znakiem zapytania jest sposób weryfikacji czy dana osoba jest zaszczepiona czy nie. Funkcjonuje już certyfikat covidowy, ale pytanie dotyczy tego czy restaurator lub np. pracownik dyskoteki ma prawo sprawdzać takie dane, czy może w ogóle pytać o wrażliwe dane medyczne? Tutaj nie ma żadnych wytycznych, żadne rozporządzenie do tej pory tego nie definiuje. Nie ma także takich wskazówek na stronach rządowych.

Prawnicy są pełni wątpliwości co do legalności sprawdzania takich danych przez pracowników gastronomii, kin, teatrów czy hoteli. W związku z powyższym polecamy ostrożność w tym zakresie i nie stawianie ostrych warunków dotyczących np. wpuszczenia do lokalu danej osoby. Jeśli ktoś nie chce się wylegitymować dowodem, że jest zaszczepiony, to należy taką osobę po prostu traktować jako niezaszczepioną i przyjąć zgodnie z określonymi limitami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.