Nowe regulacje dla internetowych platform rezerwacji hotelowych

0
309
Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) podjął działania, które mają na celu zakończenie wprowadzającej w błąd strategii ukrytych opłat i innych praktyk na rynku rezerwacji hotelowych online.

Booking.com, Trivago, Expedia, Agoda, Hotels.com, Ebookers.com – tych sześć witryn zgodziło się na wprowadzenie zmian w kwestii funkcjonowania oraz przejrzystości. Po przeprowadzeniu przez CMA sondy w sprawie wprowadzających w błąd metod sprzedaży i ukrytych opłat stwierdzono jednak, że właśnie te portale wywierają presję na konsumentach.

Strony rezerwacji hoteli online stosują rozmaite chwyty, które wpływają na wybór klienta, niekoniecznie zgodny z jego osobistymi preferencjami. Witryny umieszczają najwyżej i wyróżniają te hotele i pensjonaty, od których otrzymują największe prowizje. Wywierają presję wyświetlając nie zawsze prawdziwe informacje na temat tego, ile osób aktualnie ogląda tę samą ofertę, ile pokoi zostało zarezerwowanych w ostatnim czasie lub jak długo będzie dostępna dana cena. Portale stosowały też metodę ukrytych kosztów, które wyświetlały się dopiero przy podsumowaniu płatności stawiając klientów w obliczu nieoczekiwanych opłat, takich jak podatki lub opłaty za rezerwację.

Reklama

„Ważne, aby w całej branży obowiązywały identyczne zasady, które zapewnią równe szanse wszystkim biurom podróży” – powiedział dziennikarzom The Independent rzecznik ABTA (Association of British Travel Agents – Stowarzyszenie Brytyjskich Biur Podróży).

Od 27 października 2017 r. Urząd ds. Konkurencji i Rynków rozpoczął dochodzenie, dzięki któremu zbadał, które witryny mogą wprowadzać ludzi w błąd, a tym samym naruszać prawo konsumenckie.

28 czerwca 2018 r. CMA rozpoczęło działania związane z egzekwowaniem prawa. Wysłano listy ostrzegawcze do szeregu witryn, gdzie zażądano sprawdzenia warunków i praktyk i ich zgodności z przepisami.

6 lutego 2019 r. sześć wyżej wymienionych portali zapewniło formalne zobowiązanie do zmian na swoich stronach.

Strony mają czas do 1 września bieżącego roku na wprowadzenie zmian, w przeciwnym razie mogą zostać postawione przed sądem.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!