Najnowsze dane o bezrobociu

0
789

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące bezrobocia w Polsce. Takich informacji nie było od co najmniej 20 lat.

Bezrobocie wyniosło w grudniu 5,4 % w skali całego kraju. A jak sytuacja wygląda w poszczególnych miastach i województwach?

Małopolska – 4,5%, Śląsk – 4,2%, Wielkopolska – 3,1%, Zachodniopomorskie – 7,1%, Lubuskie – 4,9%, Dolnośląskie – 4,8%, Opolskie – 6,0%, Kujawsko-pomorskie – 7,7%, Warmińsko-mazurskie – 8,6%, Pomorskie – 5,1%, Łódzkie – 5,6%, Świętokrzyskie – 7,3%, Lubelskie – 7,2%, Podkarpackie – 8,2%, Podlaskie – 7,0%, Mazowieckie 4,6%.

Kraków – 2,9%, Katowice – 2,6%, Poznań – 1,6%, Szczecin – 3,3%, Wrocław 2,0%, Łódź – 5,8%, Warszawa – 1,8%.

Analitycy zwracają uwagę na fakt, że zazwyczaj w grudniu bezrobocie rosło. Tym razem mamy do czynienia z sytuacją, której nie widziano od 20 lat, tj. w końcówce roku skala bezrobocia zmalała. Wg zaprezentowanych danych pracy nie ma 895,2 tys. osób.

Takie dane wskazują, że zbliżamy się do najlepszego wyniku jaki udało się osiągnąć w 2019 roku, czyli przed pandemią. Obserwatorzy rynku twierdzą, że rok 2022 dla pracowników będzie jeszcze bardziej łaskawy i jest szansa na to, by na koniec bieżącego roku bezrobocie zmalało jeszcze bardziej.

Taka sytuacja z jednej strony bardzo cieszy, z drugiej strony sprawia, że na rynku brakuje rąk do pracy. Szczególnie jeśli mówimy o branży HoReCa, z której odpłynęło w trakcie epidemii mnóstwo pracowników. Nadszarpnięta covidem branża będzie musiała podnieść wynagrodzenia, aby zachęcić ludzi do powrotu.

pełny raport GUS na temat bezrobocie dostępny jest TUTAJ.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.