Lato za nami – gdzie wybrać się na jesienny weekend?

0
171

Wrzesień i październik to wymarzona pora na górskie wędrówki, ale także zwiedzanie dużych miast. W ubiegłym roku najwięcej zapytań o nocleg pojawiło się w województwie małopolskim – 37% wszystkich zapytań wysłanych we wrześniu. Turystów przyciągało również dolnośląskie (19% zapytań), pomorskie (10%), a także podkarpackie (8%). Wygląda na to, że w tym roku statystyki będą wyglądać bardzo podobnie.

Wśród najbardziej popularnych miejscowości we wrześniu znalazły się oczywiście Zakopane, następnie Karpacz, Szklarska Poręba, Wetlina, Kazimierz Dolny, Kraków, Szczawnica, Białka Tatrzańska, Wrocław i Wisła. W tym roku wzrosło zainteresowanie noclegami w Krynicy Górskiej i co ciekawe w Kołobrzegu – podaje nocowanie.pl

Są to głównie górskie miejscowości. Jest kilka powodów, aby to właśnie w tym czasie zdobywać szczyty. Przede wszystkim chodzi o pogodę – nie doskwierają upały, rzadko występują gwałtowne opady i wyładowania, które latem zdarzają się dosyć powszechnym zjawiskiem. Poza tym na szlakach nie ma aż tak dużego ruchu, jak w wakacje. Najważniejsze są jednak walory estetyczne, bo góry jesienią najbardziej cieszą oko.

Reklama

Stolicą Małopolski jest magiczny Kraków, jednak turystyczna perła Polski to zdecydowanie Zakopane. To własnie ono dostało najwięcej zapytań o nocleg wśród turystów (ponad połowa wszystkich zapytań w województwie). Następnie pytano o Kraków (7%) i Szczawnicę (7%).  Przyciąga również Białka (6%) i Bukowina Tatrzańska (4%).

Warto odwiedzić także Kopalnię Soli w Wieliczce, Muzeum Auschwitz, uzdrowisko w Krynicy oraz  Pieniński, Babiogórski i Ojcowski Park Narodowy czy zamek w Niedzicy.

Jak wynika ze statystyk, turyści najczęściej składali zapytania o nocleg do obiektów położonych w Karpaczu (78% zapytań w całym województwie), Szklarskiej Porębie (38%) oraz Wrocławiu (26%).

Warto zobaczyć również Karkonosze i Śnieżkę, a także Góry Stołowe,   zaciszne Bory Dolnośląskie i jaskinie, oraz legendarne uzdrowiska – Duszniki-Zdrój, Lądek-Zdrój, Polanicę-Zdrój czy Kudowę-Zdrój. Zachwyca również bogactwo zamków i pałaców z Książem oraz Czochem na czele.

Mogłoby się wydawać, że polskie morze nie zachęca do wizyt po sezonie letnim, jednak wielu turystów coraz częściej wybiera ten kierunek podróży jesienią lub wiosną. Najwięcej zapytań o nocleg we wrześniu odnotowano w Gdańsku (9% zapytań w całym województwie), Sopocie (7%), Władysławowie (6%), Krynicy Morskiej (6%) i Gdyni (4%).

Jak widać największe zainteresowanie budzi Trójmiasto, jednak w pomorskim warto zobaczyć również Słowiński Park Narodowy, Półwysep Helski czy Bory Tucholskie oraz Malbork.

Śląsk kojarzony jest zazwyczaj z przemysłem, kominami i nieświeżym powietrzem, jednak można znaleźć tam wiele atrakcji dla turystów. Centralnym ośrodkiem Górnego Śląska są Katowice ze słynnym Spodkiem i wieżowcami, warto odwiedzić również Szlak Orlich Gniazd czy Beskidy.

Turyści w Śląskiem najczęściej pytali o Wisłę (30% zapytań z województwa), Szczyrk (27%) oraz Ustroń (13%). Popularnością cieszą się również Częstochowa (10%), Brenna (5%) oraz Katowice (4%).

Południowo-wschodni kraniec Polski z roku na rok zyskuje coraz większą popularność wśród turystów. Nic dziwnego, bo to jeden z najciekawszych i najbardziej urozmaiconych  zabytkami regionów naszego kraju. Znaleźć tu można zarówno malownicze krajobrazy Bieszczadów, jak też wspaniałe zabytki.

W województwie podkarpackim turyści najczęściej składali zapytania o nocleg w Wetlinie (51%), Solinie (20%), Polańczyku (14%), Ustrzykach Górnych (13%) i Cisnej (11%).

 

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.