Jak tworzyć ładne zdjęcia telefonem na profile firmowe cz. 2

0
884

Poprosiliśmy Jakuba Wilczka, fotografa, który zawodowo zajmuje się robieniem zdjęć, aby nauczył Was zdalnie robić lepsze zdjęcia na profile społecznościowe. Nasz nauczyciel zajmuje się także szkoleniami i warsztatami w tym zakresie, zatem ma doświadczenie w przekazywaniu tej wiedzy. Dziś opowiada o tym czy każdym telefonem da się robić ładne zdjęcie.

Pierwszą część znajdziesz tutaj.

Czy każdym telefonem da się zrobić ładne zdjęcie?

Reklama

Oczywiście, że tak… zwłaszcza takim, który ma kamerę 🙂

Wracając jednak do meritum sprawy. Trend fotografii kulinarnej przy użyciu smartfona rozpoczął się dopiero parę lat temu i spowodowane to było faktem wdrożenia paru rozwiązań technologicznych w smartfonach. Chodzi tu oczywiście o dodatkowe kamery, które po pierwsze umożliwiają nam dokonanie optycznego przybliżenia fotografowanego obiektu bez utraty jakości, tzw. zoom optyczny. Po drugie poprawiają one kontrast zdjęcia, co wpływa na grę światła i cieni na zdjęciu. Do tego doszły wszystkie usprawnienia procesorowe, które poprawiają ogólnie pojętą jakość zdjęcia.

Wracając do pytania, czy każdym telefonem da się wykonać ładne zdjęcie. Moi zdaniem nie. Czym nowszy telefon, tym lepsze wsparcie technologiczne, które pozwoli nam wykonać satysfakcjonujący jakościowo obrazek zbliżony do tego, który uzyskamy przy użyciu aparatu fotograficznego. Nie ma konieczności posiadania najnowszego telefonu na rynku, jednakże czym nowszy model tym lepsze rozwiązania technologiczne, a tym samym lepsze zdjęcia. Warunkiem koniecznym jest, aby nasz telefon posiadał dodatkową kamerę umożliwiającą wykonanie optycznego zoom’a. Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości to porównajcie zdjęcia z telefonu wyprodukowanego 2-3 lata temu z tymi z nowych telefonów. Różnica będzie diametralna, zwłaszcza przy zdjęciach, które zostały wykonane w gorszych warunkach oświetleniowych.

Czy lepsze są zdjęcia poziome czy pionowe?

To zależy do czego ich potrzebujemy. Poszczególne platformy rządzą się swoimi prawami. Na Instagram’ie można publikować zarówno zdjęcia poziome i pionowe, jednakże w różnych formatach np. w pionie zdjęcie dodamy tylko i wyłącznie w formatach pomiędzy 4:3 a 1:1, w poziomie zakres ten jest znacznie większy, bo dochodzą nam formaty 3:2 i 16:9. Facebook jest bardziej elastyczny i będziemy mogli dodać zdjęcie każdego rodzaju, niezależnie od formatu.

To, jaki format i w jakim ułożeniu – pionowo czy poziomo – dodamy zdjęcie, zależy od tego co fotografujemy i na jakim urządzeniu najczęściej przeglądamy poszczególne platformy. Osobiście, na Facebook’a doradzam dodawać zdjęcia poziome, zaś na Instagram pozostawiam Wam dowolność. Najważniejsze jest, aby profil był spójny w swoim wyglądzie.

Jakub Wilczek, właściciel firmy Memory Lane
www.jakubwilczek.com
IG @jakubwilczekcom
FB www.facebook.com/MemoryLaneJakubWilczek

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!