Czy samorządy będą mogły pobierać opłaty za wstęp na nadmorskie plaże?

0
892

Jak informuje ekologiczna organizacja Zielona Fala-Trójmiasto do senatu wpłynął projekt zmian w ustawie, który ma umożliwić samorządom nadmorskich gmin znacznie swobodniejsze dysponowanie plażami.

W przedstawionym projekcie (znajdziecie go na końcu artykułu) organizacja widzi wiele zagrożeń, które wylicza na swoim facebookowym profilu:

„Mamy nadzieję, że plan przekazania samorządom plaż i danie im zielonego światła na ich dość dowolną eksploatację, nie dojdzie do skutku.

Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że zmiany w takim wypadku będą szły w kierunku komercjalizacji 🏪🏪🏪 i będą odbywały się kosztem środowiska przyrodniczego🪓🪓🪓. Na plażach pojawiłoby się jeszcze więcej zabudowy, wygrodzeń i „udogodnień”, które ostatecznie zniszczą obecny naturalny i dość spokojny charakter tych wyjątkowych terenów.

Już w 2015 roku władze Gdańska przeprowadzały konsultacje społeczne, których wynikiem miałyby być zmiany na plaży w Brzeźnie i Jelitkowie mające służyć budowie kurortu.

Obecnie trwający spór o plan zagospodarowania pasa nadmorskiego, gdzie władze chcą pozwolić deweloperom wyciąć las i zbudować wielkie hotelowce, tylko to potwierdza. Tymczasem przyroda potrzebuje spokoju, a tysiące gdańszczan i turystów oczekują wypoczynku w warunkach naturalnych i bez ponoszenia niepotrzebnych opłat, bo polityka samorządów zmierzać będzie przede wszystkim do zwiększania zysków i to nie tylko gminnych. Ograniczenie kontroli nad działaniami samorządów, które często reprezentują interesy biznesu, zawsze budzi niepokój.

Ułatwienia” dla gdańskiego samorządu (polegające na zmniejszeniu kontroli) już zostały przetestowany w innej dziedzinie niż zarządzanie plażami. Za czasów Pawła Adamowicza kompetencje wojewódzkiego konserwatora zabytków (mającego m.in. nadzorować działania samorządu w tej kwestii), zostały w znacznej części przekazane miejskiemu konserwatorowi zabytków, czyli urzędnikowi podlegającemu… prezydentowi miasta. Oczywiście ułatwiło to i przyspieszyło liczne procesy inwestycyjne💵💵💵 , ale dla ochrony zabytków miało fatalny skutek.”

Projekt ustawy

462

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.