Co z dalszym luzowaniem obostrzeń? Czy zniesiony będzie stan epidemii?

0
801

Rząd właśnie ustala co dalej z luzowaniem kolejnych obostrzeń. W tym tygodniu wchodzą w życie kolejne przepisy ułatwiające funkcjonowanie choćby gastronomii. W tym tygodniu powinniśmy także poznać dalszy harmonogram otwierania gospodarki.

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że w tej chwili są w rządzie rozmowy na temat dalszych decyzji dotyczących obostrzeń. Wyraził także nadzieję, że w tym tygodniu rząd będzie mógł przedstawić harmonogram na kolejne tygodnie.

W tym tygodniu powinniśmy poznać m.in. decyzje na temat możliwości organizowania koncertów. Od piątku gastronomia może przyjmować gości w lokalach, ale zachowaniem pewnych ograniczeń. W środku będzie mogło przebywać nie więcej niż 50% osób, które normalnie mogłyby usiąść przy stolikach, a obsługa oraz goście będą zobowiązani do zasłaniania ust i nosa – goście do chwili zajęcia miejsca przy stoliku.

Reklama

W piątek ruszają także siłownie i kluby fitness, a więc to także ważna informacja dla hotelarzy, którzy dziś tego typu dodatkowe usługi mieli wyłączone ze swojej oferty.

W czerwcu w rządzie ma zapaść decyzja na temat tego czy i ewentualnie kiedy będzie zniesiony stan epidemii, który trwa w Polsce od 20 marca 2020 roku. Dosłownie przez tydzień przed wprowadzeniem stanu epidemii obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego. Wszystko wskazuje na to, że jeśli rząd zdecyduje się na krok wstecz, to przejdziemy właśnie do zagrożenia epidemicznego. A to najprawdopodobniej oznaczałoby zdjęcie wszelkich ograniczeń, choć pozostałyby do przestrzegania zasady sanitarne.

Jak podają media, część rządu obawia się tych zmian, ponieważ mogą one zniechęcić społeczeństwo do szczepień. Stan epidemii pozwala także na wypłatę białemu personelowi medycznemu dodatki covidowe.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!