Chorwacja jeszcze bardziej zachęca turystów

0
2549

Kraje turystyczne zaczynają swoisty wyścig, w którym nagrodą są turyści wybierający wypoczynek na ich terenie. Wiele państw zmienia zasady wjazdu dla turystów w taki sposób, aby zniwelować do minimum wymogi i procedury związane z ograniczaniem epidemii.

Chorwacja od 1 maja zmieniła takie zasady dla turystów decydujących się na przyjazd na wypoczynek właśnie do nich. Część obowiązujących dotychczas przepisów utrzymano, ale wprowadzono także nowe, ułatwiające życie podróżującym:

– w przypadku wjazdu na teren Chorwacji po okazaniu negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE, wykonanych w laboratorium) i pobytu w Chorwacji dłuższego niż 10 dni – nie ma obowiązku powtarzania szybkiego testu antygenowego;
– osoby, które zostały wyleczone z COVID-19 (tzw. ozdrowieńcy), które przyjęły jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, zwolnione są z obowiązku kwarantanny lub okazywania negatywnego wyniku PCR/szybkiego testu antygenowego podczas przekraczania granicy chorwackiej.

Reklama

To bardzo duże ułatwienia, szczególnie dla Polaków, którzy licznie odwiedzają w wakacje ten kraj. A zatem od 1 maja turystów, którzy chcą wjechać na teren Chorwacji obowiązują następujące zasady:
– obowiązek 10-dniowej kwarantanny, lub
– możliwe zwolenienie z kwarantanny po okazaniu negatywnego testu PCR lub antygenowego, nie starszego niż 48 godzin, lub
– możliwe zwolnienie z kwarantanny dla wyleczonych z COVID-19 w ostatnim półroczu i tu należy posiadać potwierdzenie od lekarza lub pozytywny wynik testu PCR lub antygenowego wykonanego na minimum 11 dni przed przekroczeniem granicy i maksymalnie 180 dni wcześniej, lub
– zwolnienie z kwarantanny dla zaszczepionych przeciwko COVID-19 na 14 dni przed przyjazdem (zakończenie całego cyklu szczepień) po okazaniu potwierdzenia, a w przypadku osób, które przechorowały już COVID-19 wystarczy potwierdzenie przyjęcia tylko jednej dawki.

Zwolnione z kwarantanny są dzieci do 7 roku życia, podróżujących pod nadzorem osób, które spełniają wyżej wymienione warunki. Należy jednak pamiętać o tym, że obowiązujące zasady mogą bardzo płynnie być zmieniane w zależności od sytuacji epidemiologicznej kraju.

Podróżujący zobowiązani są zgłosić swoją podróż przez aplikację EnterCroatia. To rozwiązanie działało już w 2020 roku.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!