Brexit zaburza wyniki finansowe firm z sektora turystycznego

0
118
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ma przełożenie na każdym polu gospodarki. Ku zdziwieniu wielu specjalistów, negatywnie wpływa także na branżę travel.

Czołowy koncern turystyczny TUI udostępnił przeanalizowane wyniki pierwszego kwartału bieżącego roku obrachunkowego (od 1 października do 31 grudnia 2018 roku). Zysk operacyjny niemieckiego przedsiębiorstwa wyniósł 1,2 mld €, co oznacza, że roczny wzrost, który miał wynieść 10% przez trzy lata do 2020 roku włącznie, nie zostanie utrzymany.

Zarząd oznajmił jednak, że gorszą sprzedaż w Wielkiej Brytanii i Skandynawii rekompensują wyniki z Europy Środkowej, przede wszystkim z Niemiec, które są głównym rynkiem dla Tui w tej części kontynentu. Niemniej jednak strata, typowa dla tego okresu, wzrosła o 14 mln £, do poziomu 60 mln £.

Reklama

Głośnym tematem powiązanym z owym załamaniem jest fakt, iż firma analizuje różne możliwości sprzedaży swoich linii lotniczych. Rozważane są wszelkie opcje pozwalające podnieść wartość akcji koncernu i skupić się na pierwotnej działalności, czyli organizowaniu wyjazdów.

„Thomas Cook nie musi być bezpośrednim właścicielem linii lotniczej, aby odnosić sukcesy jako firma zapewniająca wakacje, wystarczy że będzie mocno powiązana z nią, żeby zapewnić klientom usługi, jakich potrzebują w zakresie podróży” – powiedział Peter Fankhauser, prezes grupy Thomas Cook.

Przejęciem Condora zainteresowana jest również Lufthansa, jednakże jej przedstawiciele na razie nie potwierdzają oficjalnie tej informacji. Wiadomości o planach sprzedaży frankfurckiego przewoźnika znalazły natomiast swoje odbicie także na giełdzie, bowiem cena akcji Thomasa Cooka wzrosła aż o 14%.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!