Bon turystyczny w nowej, lokalnej odsłonie – wsparcie tylko dla wybranych regionów

0
481

W 2025 roku ma powrócić bon turystyczny, jednak w zmienionej formie i o ograniczonym zasięgu terytorialnym. Zamiast ogólnopolskiego programu, środki zostaną skierowane do obszarów dotkniętych klęskami żywiołowymi lub regionów, które potrzebują impulsu, by przyciągnąć większy ruch turystyczny. Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wyjaśnia, że nie istnieje potrzeba wdrażania wsparcia na szeroką skalę, ponieważ branża turystyczna notuje systematyczny wzrost.

Podlaski Bon Turystyczny 2025
Najbardziej zaawansowane przygotowania w ramach nowego programu dotyczą Podlaskiego Bonu Turystycznego 2025. Lokalne władze zarezerwowały 2 mln zł na bony o wartości od 200 do 400 zł, które będzie można wykorzystać przy minimum dwudniowym pobycie w hotelach, pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych czy na polach namiotowych. Bon będzie miał formę elektroniczną i będzie honorowany od kwietnia do końca roku, co ma pomóc rozłożyć obłożenie turystyczne na cały sezon. Warunkiem otrzymania dofinansowania będzie przyjazd z innego województwa niż podlaskie.

Wsparcie dla Dolnego Śląska i Opolszczyzny po powodzi
Kolejnymi regionami, które mają otrzymać pomoc w ramach nowego bonu turystycznego, są województwa dolnośląskie i opolskie dotknięte powodzią we wrześniu 2024 roku. Kataklizm znacznie osłabił lokalną branżę turystyczną, dlatego samorządy prowadzą rozmowy z rządem na temat wprowadzenia regionalnego bonu w sezonie wiosenno-letnim 2025 roku. Celem programu będzie pobudzenie ruchu turystycznego i wsparcie przedsiębiorców działających w turystyce. Szczegóły dotyczące wysokości dofinansowania oraz dokładnych zasad przyznawania środków mają zostać ustalone w najbliższych tygodniach.

Regionalne podejście zamiast ogólnopolskiego programu
Minister sportu i turystyki wyjaśnia, że kondycja branży turystycznej w Polsce jest na tyle dobra, iż nie jest konieczne wprowadzanie bonu ogólnokrajowego. Decyzja o lokalnym charakterze wsparcia ma wynikać z chęci skoncentrowania się na miejscach najbardziej potrzebujących środków – czy to z powodu klęsk żywiołowych, czy też mniejszej popularności wśród turystów. Oczekuje się, że taka forma pomocy pozwoli lepiej zaspokajać konkretne potrzeby danego regionu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.