Będą zmiany w w ustawie o ochronie małoletnich

0
448

Ministerstwo Sprawiedliwości uwzględniło część uwag zgłoszonych przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego (IGHP) do projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Projekt został przekazany do dalszych uzgodnień w komitetach Rady Ministrów i następnie trafi do Sejmu.

Jak podkreśla IGHP, najważniejszym celem zmian jest zapewnienie skutecznej ochrony dzieci i młodzieży przy jednoczesnym umożliwieniu realnego wdrożenia przepisów w codziennej praktyce hoteli.

– Od miesięcy podkreślaliśmy, że skuteczność regulacji chroniących małoletnich turystów zależy od możliwości ich realnego wdrożenia przez hotelarzy. Cieszymy się, że Ministerstwo Sprawiedliwości podziela nasz punkt widzenia i uznało za zasadne zgłoszone propozycje – skomentował Krzysztof Szadurski, sekretarz generalny IGHP.

Nowe przepisy – istotne zmiany dla branży hotelarskiej

Jedną z kluczowych zmian zaproponowanych przez IGHP było wskazanie luki w projekcie, polegającej na braku sankcji za odmowę podania przez dorosłego gościa hotelowego informacji na temat przebywającego z nim małoletniego. Ministerstwo uwzględniło tę uwagę i dodało przepis przewidujący karę grzywny nie niższą niż 1000 zł za taką odmowę.

Kolejna przyjęta poprawka dotyczy kwestii zatrudnienia sezonowego, powszechnego w branży turystycznej. IGHP postulowała, by umożliwić wielokrotne korzystanie z informacji z Krajowego Rejestru Karnego i Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w przypadku, gdy ten sam pracodawca zawiera powtarzające się umowy z tą samą osobą. Nowelizacja przewiduje teraz wyjątek: weryfikacja nie będzie wymagana, jeżeli przerwa między kolejnymi okresami zatrudnienia nie przekracza dwóch lat, a pracodawcą jest ta sama jednostka.

Wyzwania związane z najmem krótkoterminowym

IGHP zgłosiła również uwagę, że projekt ustawy nie przewiduje żadnych mechanizmów ochrony małoletnich korzystających z obiektów wynajmowanych w ramach najmu krótkoterminowego. Według danych Eurostatu, ten segment stanowi już ponad 25% rynku noclegowego w UE. Ministerstwo nie uwzględniło tej propozycji, argumentując, że wykracza ona poza zakres omawianego projektu.

– To pokazuje, że IGHP uświadomiła Ministerstwu powagę problemu, ponieważ w odpowiedzi przeczytaliśmy, że proponowana regulacja wymaga szerokich konsultacji oraz opinii z zakresu prawa, a także rozwiązań technicznych, które pozwolą na skuteczną, egzekwowalną weryfikację wieku małoletniego – dodaje Krzysztof Szadurski.

Branża hotelarska będzie śledzić dalsze losy nowelizacji. IGHP zapowiada kontynuację dialogu z administracją publiczną w celu doprecyzowania przepisów i wypracowania rozwiązań możliwych do skutecznego wdrożenia w realiach działalności hotelowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.